Dodany: 25.11.2013 08:26|Autor:

Książka: Detektyw z Bangkoku
Burdett John
Notę wprowadził(a): Szeba

Sonchai Jitpleecheep, oficer śledczy Królewskiej Policji Tajskiej w Bangkoku, musi zmierzyć się ze sprawą wyjątkowo makabrycznego morderstwa: rytualnego zabójstwa znanego hollywoodzkiego filmowca, Franka Charlesa. Wypatroszone zwłoki Amerykanina, regularnego klienta miejscowych prostytutek, znaleziono w wynajmowanym przez niego mieszkaniu.

Wyjaśnienie sprawy może oznaczać awans, lecz Sonchai – który sam o sobie mówi, że jest alfonsem na pół etatu, bo pomaga też matce w prowadzeniu baru go-go w dzielnicy czerwonych latarni – ma ważniejsze problemy na głowie. Jego szef, zarazem przybrany ojciec, skorumpowany pułkownik policji Vikorn, toczący nieustającą walkę o podział wpływów na lokalnym rynku handlu narkotykami z arcyrywalem, generałem Zinną z Królewskiej Armii Tajskiej, mianował właśnie Jitpleecheepa swoim consigliere. W ramach nowych obowiązków Sonchai musi udać się do stolicy Nepalu, by nawiązać współpracę z tybetańskim guru i byłym buddyjskim mnichem Tietsinem, który ma do zaoferowania heroinę wartości czterdziestu milionów dolarów. Sprawy komplikują się, gdy Tietsin, prowadzący własną grę z Vikornem i Zinną, wciąga przeżywającego osobistą tragedię Sonchaia w tajemnicze obrzędy tybetańskiego buddyzmu.

Czy Sonchai sprawdzi się w potrójnej roli – detektywa, buddysty i negocjatora mafii?

[Albatros A. Kuryłowicz, 2013]