Dodany: 08.01.2014 13:47|Autor:

Książka: Bóg, w którego wątpimy
Humphrys John
Notę wprowadził(a): ilia

"Wierzący wiedzą z równą pewnością, że on nie tylko istnieje, lecz że jeżeli opowiemy się za nim, nasze życie się odmieni, przezwyciężymy wszelkie cierpienie i śmierć i pójdziemy do nieba".

"Bycie fundamentalistą jest także wygodne. Tu przeważnie w ogóle nie trzeba myśleć. Jak już raz się kupi cały pakiet, będzie pasowało wszystko. Jeżeli się wierzy w każde słowo w Biblii czy uznaje, że Koran jest prawdziwym słowem Boga, to jest to - i z tego wynika cała reszta".

"Zaskoczyło mnie natomiast to, jak wielu myśli o sobie nie jak o wierzących ani o ateistach, lecz jak o ludziach wątpiących. Oni [...] również są szczerzy. Szczerzy sceptycy. I wielu z nich czuje się jak pod ostrzałem. Jestem z nimi".

"[...] na pytanie: istnieje czy nie istnieje, odpowiem krótko: nie wiem. Książka ta jest przeznaczona dla milionów takich jak ja, którzy poświęcają Bogu wiele myśli i którym, mimo szczerych chęci, nie udało się dojść do jakiegokolwiek jednoznacznego wniosku. Te miliony wątpią, co je prawdopodobnie nieco zawstydza. Choć watpić, czyli zajmować pozycję między wiarą a niewiarą, to wygodna opcja, czyż nie tak? Nie, nie tak. Wręcz przeciwnie".

Fragmenty

John Humphrys (ur. 1943) - brytyjski dziennikarz i prezenter radiowo-telewizyjny pochodzenia walijskiego. W latach siedemdziesiątych był korespondentem zagranicznym BBC w Stanach Zjednoczonych i w Rodezji (Zimbabwe), w latach 1981-1987 prowadził "Nine O'Clock News", główny program informacyjny kanału telewizyjnego BBC News, od 1987 roku jest prezenterem porannego magazynu "Today", najpopularniejszej audycji stacji radiowej BBC Radio 4.

Publikacje: "Devil's Advocate" (1999), "The Great Food Gamble" (2000), "Lost for Words. The Mangling and Manipulating of the English Language" (2004), "Beyond Words. How Language Reveals the Way We Live Now" (2006), "Bóg, w którego wątpimy" (2007, wyd. pol. 2011), "Błękitne niebo i czarne oliwki" (wspólnie z synem Christopherem Humphrysem, 2009, wyd. pol. 2011), "The Welcome Visitor. Living Well, Dying Well" (wspólnie z Sarah Jarvis, 2009).

[Państwowy Instytut Wydawniczy, 2011]