Dodany: 15.01.2014 08:33|Autor:

"Przyjdzie Mordor i nas zje" Ziemowita Szczerka to opowieść o polskich "plecakowcach" wyjeżdżających na Wschód w poszukiwaniu "hardkoru" i przygody. Głównym celem ich wędrówek jest Ukraina, którą przemierzają pociągami, rozklekotanymi autobusami i marszrutkami, magazynując historie, które sprzedają następnie – po odpowiednim "podrasowaniu" – żądnym podobnych treści rodakom.

"Przyjdzie Mordor i nas zje" jest narracją o odrzuceniu i fascynacji, o potrzebie ekstensyfikacji w osobie Innego tego, czego próbujemy nie zauważać u nas samych. Przedstawia jednocześnie Ukrainę jako przestrzeń wypartego w – świadomie prozachodniej – mentalności Polaków.

Przy tym wszystkim jednak, utwór da się rozpatrywać także jako apologia polskiej ruchliwości i ciekawości świata, którą we współczesnej Europie Środkowo-Wschodniej uznać można za coś wyjątkowego.

[Korporacja Ha!art, 2013]

Użytkownik: reniferze 06.07.2019 10:14 napisał(a):
Odpowiedź na: "Przyjdzie Mordor i nas z... | mchpro
Mam wrażenie, że ta książka przez wielu jest traktowana zbyt poważnie. To nie jest reportaż, to nie jest rozprawa naukowa, to nie jest rozliczenie pomiędzy narodami. Szczerek pisze o Ukrainie na podstawie własnych doświadczeń, ale to jest jego wizja, jego fantazja, jego fikcja. A że wplata w te opowieści trochę historyczno-socjologicznych rozważań, to bardzo fajnie, bo może da komuś temat do zgłębienia?