Dodany: 16.01.2014 16:01|Autor: cysiau

Czytatnik:

Przeczytane 2014

Styczeń:

1. Żeglarz (Monsarrat Nicholas) (6) Wspaniała książka! Wielcy ludzie (Drake, Hudson, Cook, Nelson, czy nawet Morgan) i wielkie wydarzenia (bitwa z Wielką Armadą, odkrycia geograficzne, zdobycie Quebecu, podróż dookoła świata, bitwy pod Abukirem i Trafalgarem)widziane oczyma zwykłego, a jednocześnie niezwykłego marynarza. Świetny opis warunków życia żeglarzy na przestrzeni dwóch wieków morskiej historii Wielkiej Brytanii (od jej początków pod koniec XVI wieku aż do rozkwitu potęgi na początku wieku XIX).

2. Księga ziół (Márai Sándor) (4) Trochę nadęty ten Márai w swoim "zielniku". Niektóre refleksje mądre, inne jakby przemądrzałe. Może trzeba wziąć poprawkę na czas, w którym to pisał.

Luty:

3. Przeminęło z wiatrem (Mitchell Margaret) (6)

4. Wyznania patrycjusza (Márai Sándor) (6) To jest Márai, którego lubię:) Kiedyś tak sobie wyobrażałam Prousta, zanim zabrałam się za poszukiwanie straconego czasu... Wyznania czytałam kilka miesięcy (z przerwami oczywiście), dlatego wrażenia trochę się rozmyły, zwłaszcza jeśli chodzi o pierwszą część. Za to druga - po prostu miodzio! Poczułam niezwykłą atmosferę Berlina, Paryża i Londynu lat dwudziestych. Interesujące miejsca, interesujące czasy i interesujący człowiek.

Marzec:

5. Gra w kości (Cherezińska Elżbieta) (4) Solidna, ale mało porywająca. "Korona śniegu i krwi" była zdecydowanie lepsza. Jak dla mnie za dużo było Ottona, a za mało Bolesława.

6. Śmierć książki: No future book (Gołębiewski Łukasz (ur. 1971)) (5,5)

Kwiecień:

Maj:

Czerwiec:

7. Hobbit czyli Tam i z powrotem (Tolkien J. R. R. (Tolkien John Ronald Reuel)) (5)

Lipiec:

Sierpień:

8. Tajemnica Medyceuszy (White Michael) (2,5)

9. Niewidzialna korona (Cherezińska Elżbieta) (6)

Wrzesień:

10. Prawdziwe dzieje papieży: Od królestwa niebieskiego do królestw doczesnych (Mathieu-Rosay Jean) (4)
11. Natalii 5 (Rudnicka Olga) (5)
12. Pierścień Bolesława (Wojtyś Zbigniew) (2,5) Pomysł nawet niezły, ale wykonanie takie sobie. Kilka momentów mnie zniesmaczyło, a końcówka zawiodła.

Październik:

13. Drugi przekręt Natalii (Rudnicka Olga) (5) Dobra kontynuacja
14. Wszystko zależy od przyimka (Bralczyk Jerzy, Markowski Andrzej, Miodek Jan, Sosnowski Jerzy (ur. 1962)) (4) Właściwie książka spełniła moje oczekiwania, ale pozostawiła pewne uczucie niedosytu (być może dlatego, że takich rozmów mogłabym słuchać bez końca, ale nic z nich nie wynika).

Grudzień:

15. Martwe Jezioro (Rudnicka Olga) (4) Kolejny przyjemny kryminałek. Trochę za mało zagmatwana intryga i w paru momentach przegadany. Ale ok.
16. Czy ten rudy kot to pies? (Rudnicka Olga) (4) Jak wyżej. Szkoda tylko, że zbyt szybko można domyśleć się rozwiązania.
17. Rhett Butler: Kontynuacja Przeminęło z wiatrem (McCaig Donald) (3,5) Nudy na pudy. W tego typu książce spodziewałam się więcej opisów i danych historycznych, a nie akcji posuwającej się do przodu przez dialogi. Trudno mi ocenić tę powieść, bo zupełnie nie potrafiłam wczuć się w realia. W "Przeminęło z wiatrem" realia były może trochę przekłamane, ale za to bardzo obrazowe.

Użytkownik: antypater 01.11.2014 20:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Styczeń: 1. Żeglarz (6... | cysiau
Muszę przyznać, że masz zacięcie do czegoś w rodzaju kronikarskich zapisków. ;-)