Dodany: 31.03.2008 12:17|Autor:

Książka: Czas utracony
Przekop Krystyna
Notę wprowadził(a): Astral

Krystyna Przekop (1940-2004) urodziła się w łagrze k/Irkucka. Do Polski powróciła, gdy miała 6 lat. Ukończyła studia prawno-administracyjne w Białymstoku. W latach 1960-70 prowadziła amatorski zespół artystyczny. Pisała wiersze satyryczne i scenariusze. Była członkiem Klubu Poetów i Pisarzy Ludowych WOAK, Nauczycielskiego Klubu Literackiego oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku.

Dwukrotnie była wyróżniona w konkursie poezji religijnej im. ks. prof. Józefa Tischnera w Ludźmierzu. Jej wiersze znalazły się w antologii poezji religijnej "Miłość jak ziarno odwagi" (Książnica Podlaska, 2000) oraz na łamach pism "Czas Miłosierdzia", "Najprościej", "Sybirak", "Z Zabłudowskiej Ziemi".

Zadebiutowała tomikiem poetyckim "Zapamiętane" (Książnica Podlaska, 2001). Doświadczona ciężką chorobą napisała trzy powieści społeczno-obyczajowe: "Żurawi klangor" (Oficyna Wydawnicza WOAK, 2002), "Ciernisty raj" (Poligrafia Artur Milewski, 2003), "Czas utracony" (Wydawnictwo „BUK”, 2004). Tomik "Życie moje" zamyka poetycki dorobek Krystyny Przekop.

[Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury, 2005]