Dodany: 30.01.2014 14:32|Autor:

Książka: Pieśniarz i jego opowieść
Lord Albert B.
Notę wprowadził(a): parilicium

nota wydawcy


Książka "Pieśniarz i jego opowieść" składa się z dwóch części. W pierwszej z nich autor zarysowuje ogólny model struktury i dynamiki twórczości ustnej, oparty na formule jako podstawowym czynniku komponowania opowieści przez pieśniarza i jednocześnie wiązania ich z tradycją. W drugiej części znajdują się próby zastosowania tego modelu do konkretnych przypadków historycznych - do eposów homerowych i do dzieł epiki średniowiecznej. Uzupełnieniem całości jest obszerny zbiór streszczeń ludowych pieśni bałkańskich, których wykonania znajdują się wśród archiwalnych nagrań będących plonem badań Lorda na Bałkanach (fragmenty tych wykonań znajdzie Czytelnik na płycie dołączonej do książki).


"Koncepcja Alberta B. Lorda potwierdza się dziś jako doniosły projekt naukowy, pozwalający opisywać żywotne w XX wieku, a charakterystyczne między innymi dla Słowiańszczyzny, procesy przeobrażeń kultur tradycyjnych i społeczności folklorystycznych. W ramach tego projektu mogą być rozważane zagadnienia pierwotnej i wtórnej oralności, intertekstualności; zagadnienia tradycji i pamięci kulturowej, zagadnienia kanonu i wariantywności form kulturowych. A wszystko to w oparciu o teorię oralno-formuliczną i jej współczesne modyfikacje".

z recenzji Rocha Sulimy


Albert B. Lord (1912-1991), profesor slawistyki na uniwersytecie Harvarda, uczeń Milmana Parry'ego i kontynuator jego prac nad teorią oralności. Autor fundamentalnych studiów dotyczących psychodynamiki i społecznych uwarunkowań twórczości ustnej oraz residuów oralności w kulturach piśmiennych, zwłaszcza w twórczości epickiej. Najważniejszym z tych opracowań jest książka "Pieśniarz i jego opowieść", zawierająca plon wieloletnich badań prowadzonych przez Lorda na Bałkanach, gdzie najpierw jako asystent Parry'ego, a po jego przedwczesnej śmierci jako samodzielny uczony zebrał ogromną kolekcję nagrań pieśni ludowych wykonywanych przez rdzennych mieszkańców południowosłowiańskich wiosek, zarówno chrześcijan, jak i muzułmanów.

[Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2013]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 361
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: