Dodany: 11.04.2008 14:22|Autor: jenny

zimowy, nieco spóźniony ;) rachunek sumienia

Sempe&Goscinny Nowe przygody Mikołajka: Tom 2 (Goscinny René) (4)
Mam niejasne wrażenie, że kolejne opowiastki nie są już tak dobre jak te publikowane przed laty. Ale może po prostu rozstałam się emocjonalnie z Mikołajkiem... Niemniej są perełki - fragment o przygotowaniach do Bożego Narodzenia po prostu zwala z nóg.

Kazimierz Sejda C. K. Dezerterzy (Sejda Kazimierz) (4)
Zazwyczaj bywa tak, że film nakręcony na podstawie książki - bardziej lub mniej jej ustępuje. To jest jedna z nielicznych pozycji, o której powiedziałabym, że film jest równie dobry. A może nawet (niewątpliwie dzięki obsadzie aktorskiej) nieco lepszy.

Terry Pratchett Kosiarz (Pratchett Terry) (4)
Hmm, jak Pratchett.

Helen Fielding Dziennik Bridget Jones (Fielding Helen) (2)
Chciałoby się powiedzieć - No comments. Nic zajmującego - ani w języku, ani w bohaterach, ani w treści, ani w zakończeniu. Ja chyba po prostu nie gustuję w "zwyczajnym życiu" w literaturze. Mam dosyć własnego.

Hanna Kowalewska Julita i huśtawki (Kowalewska Hanna) (4)
Akcji raczej niewiele, ale bohaterowie są sympatycznie. A klimat książki jest niepowtarzalny. Dla tych, co pamiętają czasy PRL-u.

Friesner Esther M. Faceci w Czerni II (Friesner Esther M.) (2)
Język średni, akcja - nijaka (w filmie to przynajmniej kreacje aktorskie są na wysokim poziomie). Zdecydowanie nie polecam - lepiej obejrzeć film. Choć MIB pierwszy jest zdecydowanie lepszy.

Isaac Asimov Fundacja (Asimov Isaac) (3)
Dość dobrze skonstruowana akcja, język na poziomie. Trójka tylko dlatego, że jakoś nie bardzo mnie wciągnęła, mimo wszystko.

Nicholas Evans Zaklinacz koni (Evans Nicholas) (4)
Bardzo wciągająca. Język na poziomie. Fabuła dobrze skonstruowana. Gdyby nie zakończenie, dałabym 5. A ponieważ zakończenie w dużym stopniu wpływa na to, czy chce się do książki wracać, czy nie, to daję tylko 4.

Irena Matuszkiewicz Salonowe życie (Matuszkiewicz Irena) :-(
Zwyczajne życie, język, akcja średnie. Ale sposób życia zupełnie dla mnie nie do przyjęcia. Więc katować się nie mam zamiaru. Może dalej robi się ciekawie, ale i tak bohaterowie mi się nie podobają, więc sięgam po inną lekturę.

McGrath Alister & Collicutt McGrath Joanna Bóg nie jest urojeniem: Złudzenie Dawkinsa (McGrath Alister, Collicutt McGrath Joanna) (3)
Byłoby wszystko super, gdyby zamiast tych ton przypisów książka cytowałaby fragmenty, do których odnoszą się komentarze. Bo tak, trochę czegoś brakuje. W sumie nie każdy może zajrzeć do dzieł, na które autorzy się powołują. I jeszcze jedna rada dla potencjalnych czytelników - warto najpierw przeczytać "Boga urojonego", albo przynajmniej mieć go pod ręką (bo akurat czytać od deski do deski to nie polecam), bo jego oczywiście autorzy też nie cytują.

Franz Kafka Zamek (Kafka Franz) (3)
Na początku mnie zainteresowała, potem zdenerwowała, a na koniec znudziła. Właściwie akcji żadnej, żadnych wyjaśnień. Jest to książka dla czytelników, którzy uwielbiają interpretować literaturę. Pole do popisu gwarantowane. Tyle interpretacji ilu czytelników. A nawet więcej :)

Gajusz Juliusz Cezar O wojnie domowej (Cezar Gajusz Juliusz (Caesar Caius Iulius)) (2)
Dlaczego dwójka? Bo mnie po prostu znudził. Szczerze mówiąc chciałam się zapoznać z tym dziełem. I już wiem :)

Obermeier Siegfried Safona (Obermeier Siegfried) (4)
Bardzo fajna książka. Uwaga - sporo erotyki, ale w delikatnej postaci. Język na poziomie, akcja (nie tyle akcja, co wyobrażenie na temat życia Safony) zajmująca. Książka wciąga. Już się cieszę, bo mam w domu kolejną książkę Obermeiera - dużo sobie obiecuję po niej, bo to o Mozarcie.