Dodany: 15.04.2008 22:21|Autor: odk

Książka: Obłok Magellana
Lem Stanisław

Obłok Magellana - psychologiczna science-fiction

"Obłok Magellana" to science-fiction, której zasadniczym wątkiem są psychologiczne uwarunkowania człowieka. Akcja powieści toczy się na statku kosmicznym, który jako pierwszy odbywa podróż poza granice Układu Słonecznego. Jest to wyprawa ekstremalna, bo ma w założeniu trwać przez ok. 20 lat życia bohaterów. Przez ten czas przeżywają oni liczne kryzysy emocjonalne związane z oddaleniem od swej ojczystej planety, na statku rodzą się i wychowują dzieci, które nigdy nie widziały jeszcze Ziemi itd. Ludzie odczuwają nieznośny dyskomfort życia na okręcie, chociaż zostały im zapewnione rozmaite "surogaty" ziemskości.

Akcja, opisywana przez jednego z uczestników wyprawy, toczy się wartko, nie jest pozbawiona wątków miłosnych i oczywiście typowego dla science-fiction tajemniczego spotkania z "nieznanym". Oczywiście, jak na Lema przystało, nie obywa się bez przewrotnego zakończenia przygód bohaterów.

Książkę czytałam w wielkim napięciu, była bardzo interesująca i uważam ją za naprawdę godną polecenia.