Dodany: 21.04.2008 19:23|Autor:

Książka: Miasto jako idea polityczna
Nawratek Krzysztof
Notę wprowadził(a): cynkol

W czasach, gdy globalizacja i militaryzacja ładu światowego przynoszą nowe formy suwerenności, kwestia obywatelstwa staje się jednym z centralnych problemów społecznych i politycznych. Masowe migracje i rosnące problemy z integracją mniejszości etnicznych, religijnych i kulturowych coraz dotkliwiej uzmysławiają nam, że stare modele obywatelstwa nie sprawdzają się już w nowej rzeczywistości. Krzysztof Nawratek proponuje, aby powracając do źródłowej idei miasta jako idei politycznej, wskrzesić społeczno-polityczny potencjał, jaki drzemie w miastach, rozumianych zarówno jako szczególny sposób zamieszkiwania przestrzeni, jak i rodzaj wspólnoty. Książka w inspirujący sposób łączy refleksję nad urbanistyką, architekturą, polityką i społeczeństwem.

W książce Nawratka teoretyczna refleksja przeplata się z oryginalną analizą przemian takich miast, jak Ryga, Dublin, Singapur czy Hong Kong. Miasta rosną. Nie wszystkie i nie wszędzie, jednak w skali globalnej fakt wzrostu i znaczenia miast nie ulega wątpliwości. Ale co to w zasadzie znaczy, że miasta rosną? Czy oznacza to jedynie, że zwiększają swą powierzchnie, rozpełzają się i pożerają okoliczne wioski i miasteczka? Czy też, że zwiększa się liczba ich mieszkańców lub rośnie ich PKB? Miasta wydają się dziś potężne niemal jak nigdy dotąd. Czy aby na pewno?

"Gorąco zachęcam do lektury – jest to książka nie tylko dla profesjonalistów, architektów i urbanistów oraz zarządzających miastem, ale też – inspirująca lektura dla nas, mieszkańców. Uczy bowiem sposobów przekształcania przestrzeni wokół nas, aby była bogatsza, dawała nam więcej i zachęcała, abyśmy my więcej z siebie dawali innym".

Prof. Jadwiga Staniszkis, fragment wstępu do książki

[Korporacja Ha!art, 2008]