Dodany: 23.04.2008 17:59|Autor:

nota wydawcy


Czy rzeczywiście geny mówią o nas wszystko? Czy konflikt płci jest nie do uniknięcia? Czy lepszą strategią reprodukcyjną jest pójście za głosem serca, czy też za głosem rozsądku? Dlaczego nasze ciało zmienia nastroje później niż my sami? "Małpie amory" to wybór esejów z pogranicza biologii behawioralnej, ewolucjonizmu i socjologii.

Robert Sapolsky, wybitny biolog z Uniwersytetu Harvarda, z ogromną erudycją, a zarazem humorem i swadą przedstawia w nich najnowsze odkrycia naukowe i rozważa ich konsekwencje, nierzadko ukazując znane już fakty z nowej perspektywy i wykraczając w swoich refleksjach poza ramy nauk przyrodniczych. Część pierwszą książki poświęca interakcji między genami a środowiskiem, druga dotyczy związków między mózgiem, ciałem i zachowaniami, trzecia zaś - oddziaływań szeroko rozumianego środowiska, kultury i biologii człowieka.

Połączenie chłodnego dystansu z prawdziwą wiarą w naukę jako źródło poznania, żywy, przystępny język i cięty dowcip sprawiają, że eseje Sapolskiego to frapująca i inspirująca lektura dla wszystkich zainteresowanych najnowszymi zagadnieniami biologii, psychologii i antropologii.


O książce napisali:

"Intrygujące. Błyskotliwa mieszanina anegdoty i analizy".
"Daily Mail"

"Błyskotliwe".
"The Times"

"Znakomita lektura, poszerza nie tylko wiedzę czytelnika, ale także skłania do zachwytu nad tajemnicą istnienia".
"Mail on Sunday"

"Fascynujące. Jego duch poszukiwania intelektualnych przygód jest zaraźliwy".
"New Scientist"

"Doskonale wyważona proza. Sapolsky pisze w dowcipnym i zabawnym stylu, nigdy nie lekceważąc swych czytelników".
"Guardian"


Robert Sapolsky jest profesorem biologii i neurologii na Uniwersytecie Harvarda oraz pracownikiem naukowym Instytutu Badań nad Naczelnymi przy Muzeum Narodowym Kenii. Zajmuje się wpływem stresu na degenerację neuronów i możliwościami terapii genowej w leczeniu uszkodzeń neuronów.

Jest autorem m.in. "The Trouble with Testosterone" i "Why Zebras Don't Get Ulcers" (obie książki znalazły się w finale konkursu LA Times Book Award) oraz "A Primate's Memoir", a także wielu publikacji w prestiżowych czasopismach naukowych. Mieszka w San Francisco.

[Proszyński i S-ka, 2008]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 763
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: