Dodany: 09.06.2008 08:10|Autor: cisza

Co Cisza wynosi z poradnika

Dlaczego taka niska ocena, tylko 3, skoro książka jest mądra i w dodatku całkiem lekko się ją czyta? Otóż dlatego, że strasznie mnie przygnębiła. Z jednej strony można z niej wnioskować, że jeśli chcesz, by Twoje dziecko było porządnym człowiekiem, to sam bądź porządnym człowiekiem. Jeśli chcesz, by Twoje dziecko było takie-a-takie, to daj mu swoim zachowaniem odpowiedni przykład. Ale z drugiej strony przewija się w całej książce przekonanie, że nasze zachowania są tak zdeterminowane naszymi doświadczeniami z dzieciństwa, że choćbyśmy się nie wiem jak starali, to i tak popełnimy mnóstwo błędów wychowawczych. Nawet nie zdając sobie z tego sprawy, przekazujemy swojemu potomstwu bagaż własnych kłopotów, błędów, złych doświadczeń. Właściwie wszyscy najpierw powinni pójść na psychoterapię i dopiero później pomyśleć o dzieciach. Przy czym terapię oczywiście trzeba kontynuować.

Tak, uważam, że jestem porządnym człowiekiem. Tak, staram się być dobrą matką. Ale czytając tę książkę nie mogłam opędzić się od myśli, że choćbym się nie wiem jak starała, to i tak wszystko schrzanię.

Użytkownik: Agul_la 06.12.2009 11:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Dlaczego taka niska ocena... | cisza
W dużym stopniu zgadzam się z przedmówczynią. Zresztą autorzy na końcu książki zaznaczają, że nie da się wychować dzecka bez potknięć, porównują to do pakowania walizki w ciemnym pokoju.
Osobiście wyżej oceniam książkę, pewne sprawy mi poukładała, na pewne sprawy zwróciła uwagę (o czym bym nie pomyślała, ze "takie coś" może mieć wpływ na osobowość, czy postawę dziecka).
Natomiast wydaje mi się, że po lekturze bardzo łatwo wpaść w skrajność bezstresowego wychowywania dzieci, niedopuszczania do płaczu, chronieniu przed stresem itd. Zresztą przy wielu tego typu książkach do takiego wniosku. Zamierzam jeszcze raz przeczytać tę książkę, jak dzieci podrosną, zobaczę jak w tamtym czasie będę zapatrywać się na poglądy autorów.