Dodany: 11.11.2004 01:20|Autor: beginka

bez tytułu

Moja pierwsza książka Péreza-Revertego i na pewno nie ostatnia.

Punktem wyjścia jest zagadka kryminalna, gdzieś po drodze wplata się w to wątek romansowy, ale przede wszystkim jest to opowieść o umierającym świecie - świecie dumnej arystokracji, księży pewnych w swej wierze i wiernych ufających swoim kapłanom, a nawet przestępców mających swój kodeks honorowy; świecie, gdzie nie wszystko jest na sprzedaż, a najcenniejszym skarbem są wspomnienia. Kilka osób rozpaczliwie broni tego świata, a symbolem staje się dla nich stary, przeznaczony do rozbiórki kościółek w centrum Sewilli. Każda z postaci zmaga się ze swoimi demonami z przeszłości i ten kościół jest dla nich ostatnim bastionem wartości przez duże W. I w to kłębowisko trafia wysłannik Watykanu, mający wyjaśnić dwa tajemnicze zgony w kościele - ksiądz do zadań specjalnych, dla którego dyscyplina i przepisy stanowią podstawę egzystencji. Przyjeżdża do Sewilli i zostaje wciągnięty w gorącą atmosferę miasta, gdzie żywe emocje przeplatają się z oddechami duchów.

Miłośnicy zagadek kryminalnych mogą być trochę zawiedzeni, że intryga nie posuwa się do przodu przez całą powieść. A choć rozwiązanie jest naprawdę sensacyjne, to traci znaczenie wobec innych rozwijanych wątków.

Gorąco polecam.