Dodany: 03.07.2008 00:39|Autor:

Przed trzema laty ukazała się "Syberiada polska", będąca pierwszą na tak rozległą skalę zamierzoną epopeą zesłańczą, o losach ludzi objętych stalinowskimi wywózkami w głąb ówczesnego ZSRR. To najobszerniejsze i najpoważniejsze ze znanych w piśmiennictwie polskim ujęć "tematyki zesłańczej". Narracja powieściowa w całości silna i czysta w wyrazie, przykuwa uwagę, zjednuje bohaterom powieści życzliwość i współczucie czytelnika.

"Czas kukułczych gniazd" jest właściwie bezpośrednią kontynuacją "Syberiady polskiej", jej nieomal drugim tomem. Największą wartością tej powieści jest szerokie i wnikliwe zobrazowanie procesu wtapiania się przybyszów w nową dla nich sytuację cywilizacyjną, obyczajową, społeczną i polityczną, kształtującą się na zachodnich kresach Polski w pierwszym okresie powojennym. I proces ten obejmuje uchodźców czy też przesiedleńców z różnych stron. "Czas..." jest również pod wieloma względami odkrywczy. Ukazuje z wielką pisarską szczerością i odwagą tragedię niemieckiej ludności Ziem Odzyskanych. Ludność ta w dużym stopniu zbiegła jeszcze przed nadejściem Armii Czerwonej i Wojska Polskiego, ponosząc w toku tej ewakuacji wielkie straty i rozliczne cierpienia.

Przejmuje goryczą tytuł powieści – bo oto niemal wszyscy wysiedleńcy–tułacze, w tym mieszkańcy Zielonego Pola, trafiają do cudzych "gniazd", tyle że sami wychowują przywiezione z sobą lub zrodzone już w nowym miejscu osiedlenia własne potomstwo.

Tak więc Zbiegniew Domino kontynuuje cykl powieściowy, który stał się już dziełem jego życia. I to dziełem nie tyle jeszcze nieukończonym, ile tego dokończenia bezwzględnie się domagającym.

[Wydawnictwo Studio "Emka", 2004]