Dodany: 09.07.2008 17:23|Autor: swiergoszka

Przygoda i horror - niesamowite połączenie

„Wampiraci. Demony oceanu” to powieść napisana przez brytyjskiego autora Justina Sampera. Jest to połączenie powieści przygodowej, obyczajowej, horroru i romansu. Opowiada historię dwojga czternastoletnich bliźniaków, Grace i Connora Tempestów, którzy po śmierci ojca latarnika zostali skazani sami na siebie. Srogi los w jednej chwili zabrał im wszystko, co mieli do tej pory: ukochanego ojca, dom, którym przez całe życie była dla nich latarnia morska, a nawet łódź.

Rodzeństwo stoi przed trudnym wyborem: musi wybierać między sierocińcem a propozycją złożoną przez małżeństwo Busby’ch. Dodam, że to właśnie ów Busby jest właścicielem banku, który w wyniku długów ojca pozbawił rodzeństwo Tempest dachu nad głową.

Dzieci postanawiają uciec z Zatoki Księżycowej, gdyż nie pozostało im tutaj nic, co mogłoby je zatrzymać, tym bardziej, że nigdy nie budziły sympatii mieszkańców, wręcz przeciwnie, były tematem nieustannych plotek.

Connor i Grace podejmują ryzykowną próbę ucieczki z miasta jachtem, który należał do ich ojca, zanim przejął go Bank Spółdzielczy. Bliźnięta wypływają na otwarte morze, niestety, okrutny ocean rozdziela je w straszny sposób, zabierając im przy tym przedmioty, które przypominały życie, jakie do niedawna wiodły.

„Wampiraci. Demony oceanu” to niesamowita powieść, która przenosi czytelnika w świat piractwa. Polecam ją wszystkim, którzy wraz z Connorem pragną przeżywać wspaniałe przygody na „Diablu” - znanym pirackim statku pod dowództwem kapitana Molucco Wrathe’a, a wraz z Grace odkrywać pomieszczenia i zwyczaje tajemniczego statku oraz poznawać prawdziwe oblicza niezwykłej załogi i przekonywać się na własnej skórze, czy naprawdę jest ona tak okrutna, jak głosi stara szanta.

Niezwykle ciekawe jest umiejscowienie akcji powieści w czasie. Zazwyczaj wyobrażamy sobie XXVI wiek jako świat pełen zadziwiających technologii, latających statków, pełnej komputeryzacji, wreszcie widoku szarego miasta całkowicie zmechanizowanego - tutaj tego nie ma. Somper pokazuje XXVI stulecie jako świat nam współcześnie znany. Według mnie taka wizja przyszłości jest niezwykle oryginalna, bo iluż z nas właśnie w ten sposób opisałoby Ziemię XXVI wieku?

W świecie przedstawionym przez Justina Sampera spotykamy ludzi, którzy mają podobne problemy do naszych, co sprawia że powieść staje się nam bliska. W pewnym stopniu utożsamiamy się z głównymi bohaterami, przez co stajemy się w jakiś sposób częścią powieści.

Ciekawe przygody i niespodziewane zwroty akcji sprawiają, że książka niesamowicie wciąga w świat bohaterów.

Naprawdę warto przeczytać!