Dodany: 19.08.2008 09:04|Autor:

Opis likwidacji getta w Otwocku, dokonany w 1943 roku przez żydowskiego policjanta. Z niezwykłą szczerością zapisany proces własnego upadku; autor uczestniczył w wyekspediowaniu swojej rodziny do Treblinki. Studium zbrodni i uległości wobec niej, pisane ze świadomością nieuchronnej własnej zagłady.

[Karta, 1995]

Użytkownik: Astral 04.07.2011 01:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Opis likwidacji getta w O... | poranna__rosa
Z bardzo ciekawego artykułu Tomasza Żukowskiego w "Gazecie Wyborczej" z 2-3 lipca 2011, poświęconego omówieniu kompletnej wersji pamiętnika Calka Perechodnika pt. "Spowiedź" i postaw Polaków wobec Żydów zagrożonych śmiercią podczas II wojny, wynika, że pierwsze wydanie z 1993 roku, pod sensacyjnym tytułem, wykrzywiającym wymowę tekstu, zostało ocenzurowane (maszynopis), co przyczyniło się w Polsce do negatywnej oceny dzieła.
Autor pamiętnika chciał ocalić swoją rodzinę, dlatego właśnie został policjantem w getcie. Ale wkrótce okazało się, że w ten sposób NIE MÓGŁ uratować NIKOGO. A tego, że nie pojechał razem z najbliższymi, nie wybaczył sobie nigdy. Wojny nie przeżył i nie chciał przeżyć. Ten pamiętnik to także w dużej mierze rachunek wystawiony Polakom o tzw. "czystych sumieniach", którzy cynicznie zagarniali mienie idących na śmierć. A także wielu Polakom sprzed wybuchu wojny.
Mimo że generalnie mało interesuję się takimi tematami, zamierzam tę książkę kupić i przeczytać. "Spowiedź", jak wynika z artykułu, jest boleśnie prawdziwa, a prawdy te są bardzo niewygodne dla wielu po dziś dzień.