Dodany: 01.09.2008 21:05|Autor: lkara

Przede wszystkim przetrwać


Aminatta Forna była dziennikarką telewizji BBC, jej artykuły pojawiały się też w "The Economist", "The Observer" czy "The Vanity Fair". Forna pomogła również zbudować szkołę w rodzinnej wiosce Rogbonko w Sierra Leone, a w 2002 roku nakręciła serię filmów dokumentalnych "Africa Unmasked". Zainspirowana wydarzeniami przedstawionymi w filmie, uraczyła nas piękną powieścią "Kamienie przodków".

Mieszkająca w Londynie Abie dostaje list "z kraju, który – jak się wydawało – zniknął z powierzchni ziemi, cofnął się do wcześniejszego okresu, kiedy na starych mapach zakreślano wielkie, niezapełnione przestrzenie, a kartografowie umieszczali tam ryciny mitycznych stworzeń i niezliczonych bogactw"* z krótką informacją, że plantacja kawy w Rofathane należy do niej. Abie wyjeżdża i spotyka na miejscu swoje cztery ciotki, córki czterech z jedenastu żon dziadka. Kobiety snują opowieści o swoim życiu i Abie poznaje część historii swojej rodziny i ojczystego kraju.

Forna stworzyła bardzo wiarydodne i charakterystyczne postacie. Asana, Mariama, Hawa i Serah opowiadają o rzeczach ważnych (takich jak, między innymi: kwestia wierności swojej religii, odwaga przeprowadzenia wyborów, niemożność funkcjonowania w obcym kraju) przez pryzmat własnych, codziennych doświadczeń. Dzięki temu czytelnik czuje się niejako częścią ich rodziny, smuci się, raduje i niejednokrotnie wzrusza wraz z głównymi bohaterkami. Nawet pozornie błahe wydarzenia są opowiedziane w tak piękny i sugestywny sposób, że niemal można poczuć palące słońce na skórze czy fakturę i kształt tytułowych kamieni.

"Kamienie przodków" to historia pełna bólu, zawiedzionych nadziei, ogarniętego chaosem kraju. Paradoksalnie jednak, płynie z niej spora dawka optymizmu – cztery ciotki Abie mimo wszystkich niepowodzeń, jakie je spotkały, przetrwały. I wciąż są pełne energii. Asana, Mariama, Hawa i Serah udowodniły, że wola przetrwania i chęć odmienienia własnego losu to największe siły pchające człowieka do przodu.



---
* Aminatta Forna, „Kamienie przodków”, tłum. Ewa Horodyska, wyd. WAB, 2008, s. 13.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 1068
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: