Dodany: 21.09.2008 14:34|Autor:

Książka: Człenio: Powieść z kluczem
Kowalik Helena
Notę wprowadził(a): ta-miza

Helena Kowalik ukończyła polonistykę na Uniwersytecie we Wrocławiu, studiowała też dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim.

Jest autorką zbiorów reportaży: "Wiesz pan, skąd ja jestem", "Mali ludzie Gierka", "Chleb, który nie bodzie", "Mielizna", "Opolski exodus" oraz współautorką w kilkunastu antologiach reportaży. Publikowała też swoje literackie reportaże w seriach: "Ekspres Reporterów" oraz "Białe Plamy".

Otrzymała liczne nagrody za całokształt pracy dziennikarskiej (m.in. Nagroda im. Ksawerego Pruszyńskiego przyznawana przez Krajowy Klub Reportażu oraz Nagroda im. Bolesława Prusa). Zbiór "Wyjście z lasu" został wyróżniony przez redakcję "Życia Literackiego" jako książka roku.

Jest sekretarzem Rady Etyki Mediów.

Helena Kowalik przeszła wszystkie szczeble kariery dziennikarskiej - od stażysty do redaktora naczelnego. Obecnie redaguje poświęcony reportażowi portal internetowy www.trop-reportera.pl. Na portalu autorki trwa już wśród internautów gorąca dyskusja o tym, kim naprawdę jest Człenio?

"Człenio" to debiut powieściowy Heleny Kowalik. W przygotowaniu Oficyny Wydawniczej Branta jest jej druga powieść, pt. "Córka Kaina".

Akcja powieści rozgrywa się w środowisku warszawskich dziennikarzy. Jest to świat mocno powiązany z polityką i biznesem. Główny bohater, Rafał Garda, niedoszły prawnik i początkujący dziennikarz z pobudek ideowych szuka mentorów wśród polityków. W miarę upływu czasu jego droga do kariery jest coraz bardziej obca rzetelnemu dziennikarstwu. Rafał daje się wciągnąć w polityczne rozgrywki i manipulacje, eliminuje współpracowników i mających swoje zdanie kolegów z redakcji, ucieka się nawet do "czarnego PR", by osiągnąć swój cel - posadę naczelnego.

Kim jest Człenio? W powieści człowiekiem mediów, ale tak naprawdę kimkolwiek. W każdej branży, w każdym środowisku można kogoś takiego spotkać. Swój pozytywny wizerunek ćwiczy każdego dnia przy goleniu. Do drogiej wody kolońskiej dodaje łagodny uśmiech i rusza w miasto nadawać chorego znaczenia słowu "kariera". Na pewno już go kiedyś spotkaliście.

[Oficyna Wydawnicza Branta, 2008]