Dodany: 17.10.2008 15:26|Autor:

nota wydawcy


Wydana w 2006 roku "Gomorra" przyniosła autorowi, 27-letniemu Robertowi Saviano wielki sukces literacki, ale naraziła jego życie na tak poważne niebezpieczeństwo, że władze przydzieliły mu ochronę, a pisarz na jakiś czas musiał opuścić Neapol. W swojej niezwykłej, wielogatunkowej pracy Saviano opisuje nowe mechanizmy działania kamory neapolitańskiej, która w ostatnich latach niepostrzeżenie oplotła swymi mackami praktycznie cały świat. Ukazuje wielkie imperia finansowe, które powstały na międzynarodowym handlu bronią i narkotykami, na agresywnej, nielegalnej konkurencji, na szantażach, wymuszeniach, korupcji i morderstwach. Opisując świat mafii, wojny między klanami, vendetty, killerów i dealerów, Saviano dowodzi, że neapolitańska kamora pod względem liczebności, siły ekonomicznej i bezwzględności jest znacznie silniejsza i potężniejsza niż sławna mafia sycylijska i inne zorganizowane grupy przestępcze południowych Włoch.


"Gomorra" odniosła wielki sukces w wielu krajach Europy; w listopadzie 2007 roku znalazła się na liście 100 najlepszych książek non fiction ogłaszanej każdego roku przez "New York Times". Recenzent tego dziennika określił jej autora jako "Salmana Rushdiego w walce przeciw przestępczości zorganizowanej".


Film nakręcony na podstawie książki, pod tym samym tytułem, w reżyserii Matteo Garrone, otrzymał Grand Prix na festiwalu w Cannes, został też wybrany na włoskiego kandydata do nominacji na Oscara w kategorii filmów zagranicznych.


[Wydawnictwo Czytelnik, 2008]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 7084
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 1
Użytkownik: reniferze 05.01.2017 22:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Wydana w 2006 roku "Gomor... | aga811
"Czy można podążać tropem rzeczywistości, jak świnie wytresowane do szukania trufli, bez metafor, bez eufemizmów, jedynie z pomocą ostrego instrumentu, jakim jest pismo." (1)

Roberto Saviano ta sztuka nie do końca się udała. Książka jest pełna metafor, momentami patetyczna, poetycka, przefilozofowana. Jednocześnie praktycznie pozbawiona fabuły - dostajemy listę nazwisk, pseudonimów, miast i miasteczek. Listę zbrodni, oszustw, korupcji, zemsty, powiązań i śmierci. Wszystko tak pełne emocji, że trochę przerażające, bo autor pogrążony jest w sprawie kamorry tak głęboko, tak mocno, że nie widać dla niego cienia szansy na normalność. Chyba to zrobiło na mnie największe wrażenie - jego zaangażowanie i jego niezgoda na rzeczywistość.

"Wszyscy o tym wiedzieli, ale nikt dotąd nie opowiedział o tym w taki sposób." (2)

I właśnie dlatego "Gomorra" wstrząsnęła Włochami - i nie tylko nimi.

(1) str.234
(2) z posłowia Aliny Pawłowskiej-Zampino.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: