Dodany: 14.12.2008 09:46|Autor:

Książka: Powroty Dionizosa
Cyz Tomasz
Notę wprowadził(a): Lutka 66

"Król Roger" mówi o objawieniu Dionizosa, Boga; o tajemnicy wiary, władzy, miłości, rozpaczy, samotności i obłędzie, i śmierci. Ale mówi też o Rogerze - o prawdziwym królu władającym królestwem Sycylii przed wiekami. Jest wariacją historii konkretnego człowieka z zamierzchłej przeszłości, z odległej pętli czasu, która powróciła wtedy, na początku XX wieku - dzięki geniuszowi wyobraźni — wywołując fascynujące zderzenie [...]. Szymanowski z Iwaszkiewiczem zaczynają pisać operę w szczególnym i trudnym czasie, kiedy w wojennej i rewolucyjnej pożodze kruszy się, rozpada świat. [...] Majątek w Tymoszówce zostaje w 1917 roku Szymanowskim odebrany, chronią się więc w Elizawetgradzie. Tam też, w czerwcu 1918 roku, przyjeżdża młody Joarosław Iwaszkiewicz. I stamtąd dwaj kuzyni wyruszają w imaginacyjną podróż.

Tomasz Cyz

Z teatru operowego, po premierze, wychodzimy poruszeni - emocjonalnie, estetycznie; przeżycia przychodzą i odchodzą same [...] Słowa czerpiemy z rozmów i z książek, które są spotkaniami z takimi autorami jak Tomasz Cyz.

Michał Bristiger

Jak to się czyta? Niby jednym haustem. Niby. Kończymy lekturę eseju ukontentowani i mówimy sobie - zaraz, zaraz: jak to naprawdę jest, jak to naprawdę brzmi? [...] To trzeba jeszcze raz po tej lekturze wysłuchać, może obejrzeć, przemyśleć na nowo, skoro autor wskazuje wątki, o które się [...] nasz umysł, nasze ucho, nasze oko, nie zaczepiły z właściwą energią.

Andrzej Chłopecki

[Zeszyty Literackie, 2008]