Dodany: 18.12.2008 13:06|Autor:

Książka: Amanda bez serca
Becker Jurek
Notę wprowadził(a): poranna__rosa

"Amanda bez serca" jest powieścią o miłości i polityce, o wpływie polityki na związki uczuciowe bohaterów. O różnych fazach i o różnych obliczach miłości, o urokach i trudach bycia razem ludzi dwojga płci opowiadają trzej kolejni partnerzy tytułowej bohaterki. Akcja powieści rozgrywa się w latach osiemdziesiątych w podzielonych Niemczech, w dawnej NRD, u schyłku istnienia berlińskiego muru, z działającą jeszcze wszechwładną Stasi. Podziały i napięcia wpływają w dramatyczny sposób na bieg prywatnych spraw bohaterów powieści.

Dzięki właściwej autorowi umiejętności mówienia o sprawach poważnych lekko i dowcipnie, w połączeniu z nieskrywaną ironią, dzięki darowi zajmującego opowiadania, bystrej obserwacji i poczuciu humoru "Amanda bez serca", wydana w 1992 roku, pozostawała długo na listach bestsellerów w Niemczech, była wielokrotnie wznawiana i doczekała się licznych przekładów.

Jurek Becker, wybitny pisarz niemiecki, urodzony w roku 1937 na ziemi polskiej, w Łodzi, zdobył przed laty światowy rozgłos swą pierwszą książką - "Jakub Łgarz" - powieścią osadzoną w skazanym na zagładę żydowskim getcie. Znana jest u nas również jego powieść obyczajowa "Oszukiwałem władze". Dwie inne głośne książki pisarza - nie przełożone dotychczas na polski - to "Bokser" i "Dzieci Bronsteina". Jurek Becker zasłynął także jako scenarzysta niezwykle w Niemczech popularnych seriali telewizyjnych ("Liebling Kreuzberg").

[Polnord - Wydawnictwo Oskar, 1996]