Dodany: 20.01.2009 13:07|Autor:

Zrozumieć i kochać: to ciągle aktualna formuła pedagogiczna księdza Bosko, który - jak sądzę - gdyby był dzisiaj wśród nas (...) umiałby skuteczne odkryć i ukazać nam nigdy nie zgasłe echo wezwania, jakie Chrystus kieruje do każdego, kto chce być Jego uczniem: Pójdź za mną!

Jan Pawel II, papież

Na przełomach dziejów powołuje Bóg niezwykłych ludzi, którzy wyrastają ponad ogół i jako apostołowie, wśród powszechnego zamętu, słowem i czynem stają się wodzami ludzkości. Wiek dziewiętnasty - wśród innych wielkich mężów - miał swojego apostoła w osobie świętego Jana Bosko. Nie rządził on światem ze stolicy Piotrowej, ani z monarszego tronu. Nie był dyktatorem politycznym. Nie stwarzał nowych systemów filozoficznych. A jednak na bieg historii współczesnej wywarł wpływ potężny, a myśli jego są wskazaniami przewodnimi dla naszego pokolenia.

Kardynał August Hlond, Prymas Polski, salezjanin

Jeden człowiek przed stu laty z gromadką chłopców rozpoczął olbrzymie dzieło. Dzisiaj zawrotne liczby, które można by przytoczyć, są jeszcze niedoskonałe i zbyt mało mówiące, by odtworzyć ogrom dzieła, którego Bóg dokonał przez swojego Sługę Jana Bosko. Dziś trzeba nam właśnie bohaterów na miarę św. Jana Bosko.

Kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Polski

[Wydawnictwo Salezjańskie, Warszawa 2007]