Dodany: 05.02.2009 20:57|Autor:

Książka: Droga do nieba
Fischer Erica
Notę wprowadził(a): dansemacabre

W wilgotny styczniowy dzień, niespełna trzy tygodnie po śmierci matki, ze swego wiedeńskiego mieszkania znika brat narratorki, Paul. W pozostawionym liście zawiadamia, że postanowił wyemigrować za ocean. Siostra nie daje temu wiary. Usiłując odgadnąć przyczyny jego nagłej decyzji, zagłębia się w dzieje rodziny, by opowiedzieć historię trzech pokoleń zdruzgotanych przez wojnę. "Droga do nieba" to niezwykła opowieść "tej, która się wywinęła", napisana bez sentymentu i pełna niesłychanego napięcia.

"Przejmująca autobiograficzna powieść o rodzinie dotkniętej Zagładą i zagładą.

Mieszane małżeństwo polskiej Żydówki i Austriaka na początku II wojny ucieka do Anglii. Jej rodzina ginie w Holocauście, a śmierć ta kładzie się cieniem na życiu tego i następnego pokolenia. Kolejnych pokoleń już nie będzie – ich syn znika, a córka jest starzejącą się, samotną kobietą. Jedyne, co może zrobić, to odzyskać pamięć, wpisać się do żydowskiej wspólnoty i opowiedzieć nam, jak trauma działa w drugim pokoleniu »ocaleńców«. Jej rezultatem jest pragnienie miłości i niezdolność do uczuć, nieprzystosowanie i skłonność do mimikry".

Kinga Dunin

[Wydawnictwo Czarne, 2009]