Dodany: 06.02.2009 13:19|Autor:

Książka: Alfabet czyli Klucz do dziejów ludzkości
Diringer David
Notę wprowadził(a): Kuba Grom

cytat z książki

Ile to ludzi próbuje uzmysłowić sobie, czym jest dla ludzkości pismo? Jakże możliwe by było gromadzenie wiedzy, gdyby nie utrwalono jej znakami pisma? Jeśli kultura jest, jak sądzi wielu uczonych, »wiedzą nadającą się do przekazywania« i jeżeli pismo stanowi, a tak jest niewątpliwie, jeden z najważniejszych środków przekazu - co więcej, jedyny środek zdolny pokonać czas i przestrzeń - to bez przesady możemy powiedzieć, że jest ono głównym środkiem rozpowszechniania cywilizacji ludzkiej*.

Celem tej książki jest wprowadzenie czytelnika w fascynujący przedmiot, jaki stanowi historia alfabetu. W części pierwszej starałem się dać rys historyczny rozwoju pism niealfabetycznych, chociaż książka niniejsza traktuje w sposób bardziej szczegółowy o pochodzeniu i rozwoju alfabetu, czemu poświęcona jest jej druga część. (...)

Nie próbowałem omawiać szczegółowo alfabetów wszystkich współczesnych narodów świata, gdyż jest to niemożliwe, wolałem natomiast poświęcić więcej miejsca problemom czy to mniej znanym, czy też ciekawszym z punktu widzenia historii pisma, jak np. genezie niektórych pism, związkom łączącym poszczególne systemy i tym podobnym kwestiom**.

Wielokrotnie starałem się pokazać, że w genezie rozmaitych pism, w ich rozwoju i przystosowaniu do innych języków poza różnymi zjawiskami kryje się coś wspólnego całej ludzkości. Wspólna wszelkim tym zjawiskom jest na ogół rola odegrana przez pewne jednostki, takie jak św. Mesrop, Wulfila, Sequoya czy Ndżoja. Wszędzie również warunki rozwoju i przystosowania pism były podobne, oparte na naturalnej podstawie. Czy wolno nam tedy powiedzieć, że rozmaite systemy pisma, z całą ich różnorodnością, wskazują na istnienie wielkiego wspólnego czynnika w biegu myśli ludzkiej i ludzkim pragnieniu wyrażenia samego siebie?***

* David Dringer, "Alfabet, czyli Klucz do dziejów ludzkości", przeł. Wojciech Hensl, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1972, s. 21.
** Tamże, s. 17.
*** Tamże, s. 541-542.

Użytkownik: Gandam 19.08.2010 12:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Ile to ludzi próbuje uzmy... | Kuba Grom
Bardzo ciekawa książka traktująca o historii pisma, z wielkim naciskiem na powstanie i rozwój alfabetycznych systemów zapisu. Książka została wydana w oryginale w 1968, więc w świetle nowych badań uległa częściowej dezaktualizacji.
W wydaniu polskim brakuje dokładnych fotografii, wiele rycin licznie występujących na kartach książki jest za mała dla wygodnego czytania. Ciekawostkę stanowią podrozdziały traktujące o rozwoju badań nad dawnymi systemami pisma, które stanowiąc widoczny dodatek wydawniczy. Podrozdziały te dotyczą zazwyczaj, wyłącznie informacji na temat badań i publikacji naukowców radzieckich, w ogóle książka nosi liczne ślady jeśli nie cenzury to przynajmniej przemilczeń.
David Diringer jako aktywny działacz na polu naukowych badań pisma, na kartach książki licznie wypowiada się na temat teorii dotyczących rozwoju różnych systemów pisma. W tym szczególe odbiór, niektórych wypowiedzi jest trudny dla laików. Piętno czasu odbija się wyraźnie na spojrzeniu autora, w którym brakuje zwłaszcza kontekstu kulturowego powstania pisma, brutalnie brzmią wypowiedzi nazywającego przedkolumbijskie Państwa Ameryki Środkowej i Południowej pół cywilizacjami, wiele systemów pisma z Ameryki Południowej zostało przez autora całkowicie pominięte, choć można ten fakt tłumaczyć brakiem badań, na których mógł się oprzeć Prof Diringer .

Książkę polecam wszystkim osobą zainteresowanych historią alfabetu i pisma w ogóle, książka zawiera liczne informacje i analizy tysięcy systemów pisma które mogą stanowić bazę do własnych studiów zainteresowanych czytelników.