Dodany: 18.02.2009 17:44|Autor:

Książka, którą oddajemy do rąk Czytelnika, jest pierwszą próbą całościowego opracowania udziału Polaków w ruchu oporu poza granicami kraju. Do niedawna problematyka ta należała do najbardziej zaniedbanych w polskiej jak i obcej historiografii, stanowiła w najlepszym razie bardzo wąski jej margines. W ciągu wielu lat po II wojnie światowej wysiłek historyków skupiał się przede wszystkim na opracowaniu dziejów własnych, narodowych ruchów oporu.

Wszyscy polscy uczestnicy zmagań europejskiego ruchu oporu, zarówno ci, którzy polegli na polu chwały lub zginęli z rąk oprawców hitlerowskich, jak i ci, którzy przeżyli czasy pogardy, barbarzyństwa i eksterminacji, dobrze spełnili patriotyczny i internacjonalistyczny obowiązek, walcząc za Wolność Waszą i Naszą, o wspólną sprawę narodów w ramach koalicji antyhitlerowskiej. Wnieśli w tę walkę serdeczny wkład krwi i życia. Zasługują przeto na trwałą pamięć naszego narodu i żaden, choćby najskromniejszy ich udział w tych zmaganiach nie powinien ulec zapomnieniu.

[PWN, Warszawa 1977]