Dodany: 13.03.2009 14:50|Autor:

Książka: Kochanek dziewicy
Gregory Philippa
Notę wprowadził(a): be_pe

Mroczna powieść z czasów Tudorów. Philippa Gregory została okrzyknięta przez "Sunday Telegraph" mistrzynią prozy historycznej, a przez "The Daily Mail" niekwestionowaną liderką w rankingu powieściopisarzy historycznych.

Jako świeżo koronowana królowa Anglii Elżbieta musi stawić czoło dwóm niebezpieczeństwom: francuskiej inwazji na Szkocję, zagrażającej całemu krajowi, oraz swemu romansowi z Robertem Dudleyem, zagrażającemu jej sercu. Robert Dudley jest jednak żonaty, a jego małżonka odmawia rozwodu, który umożliwiłby Elżbiecie i Robertowi pobranie się. Zresztą przeciwko ślubowi królowej z jednym z jej dworzan są prawie wszyscy. W tle miłosnego trójkąta na dworze Anglii tworzą się frakcje; ktoś przechodzi od słów do czynów. Amy zostaje znaleziona martwa, ze skręconym karkiem.

Zdumiewający portret młodej Elżbiety I. Autorka przedstawia ją taką, jakiej nikt wcześniej nie odważył się nawet zasugerować: porywcza, siejąca strach, niezrównoważona emocjonalnie i zaborcza - nie powstrzyma się przed niczym, nawet przed morderstwem, byle tylko zaspokoić swoje żądze.

[Książnica, 2009]

Użytkownik: lafemme 10.03.2011 14:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Mroczna powieść z czasów ... | be_pe
Książkę mogę bez żadnego wahania polecić każdemu. Jest poprostu świetna! Poznajemy tak naprawdę historię, która po dzień dzisiejszy nie została jednoznacznie wyjaśniona. W książce autorka przedstawia swoją teorię wydarzeń i nie sposób się z nią nie zgodzić, że tak właśnie mogło być. Oprócz tego poznajemy kawłek życia XVI-wiecznej Anglii, kiedy koronowaną królową Anglii została Elżbieta I. Królowa to przede wszytkim młoda kobieta, która w swoim dzieciństwie i wszczesnych młodzieńczych latach nie zaznała zbyt duzo czystej i bezinteresownej miłości. Tym samym narażona jest bardziej na zbyt dużą łatwowierność w miłości. No i znajduje się taki Pan, piękny, elokwentny, tak ambitny, że jest w stanie wszystko poświęcić, co dobre i ważne w życiu byle tylko osiągnąć, to co sobie zaplanował w swojej bystrej główce. I tu czyha niebezpieczeństwo na młodą Elżbietę I, gdyż pomimo tego, iż musi poradzić sobie z Kościołem w Angli po śmierci swojej gorliwie katolickiej siostry Marii, a także z problemem widma wojny z Francją, to przede wszystkim musi poradzić sobie z pierwszą, najsilniejszą miłością, która nistety nie dostrzega wad. Jak poradzi sobie z podejmowanie kluczowych decyzji dla dobra królestwa, gdy serce mówi co innego niż rozum? I o tym jest przede wszystkim ta rewelacyjnie napisana książka. Dla mnie bomba! Na pewno zaopatrzę się we wszystkie książki tej autorki!