Dodany: 18.03.2009 22:00|Autor: Johny125

Ogólne> Matury

Błędni rycerze - o marzycielach i szaleńcach w utworach literackich różnych epok. Przedstaw zagadnienie, analizując kreacje wybranych bohaterów.
Taki mam temat na mature ustną z polskiego proszę o jaką kolwiek pomoc, Jakie lektury czy filmy będą do tego tematu najlepsze. Co wybrać i mniej więcej jak to opisać tych bohaterów.

Oto lektury które wyszukałem nie wiem czy one będą soię nadawać i które będą najlepsze a jak nie te to może coś innego będzie lepsze do mojej pracy.
Don Kichot Miguel Cerwantes

Użytkownik: Darmozjad 24.03.2009 00:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Błędni rycerze - o marzyc... | Johny125
Marzyciele - Don Kichot - renesans, Kordian - romantyzm,
Lot nad..., Tarroux - z Dżumy Camusa - współczesność
- Tyle starczy nie wolno za dużo.
Z tego wyniknie, że każda epoka ma swą miarę marzeń, swoje aspiracje. Kreacje bohaterów skupiłabym się właściwie wyłącznie na porównaniu Don Kichota i bohatera Lotu - jest wiele analogii. A więc marzyciel, niezależnie od czasu i epoki ma podobne cechy - uwodzi go marzenie, nie liczy się z realiami, przekracza wszystkie granice zdrowego rozsądku, podąża za utopią, wizją, pragnieniem urealnienia ideału.
Szaleńcy - odrodzenie Szekspir "Otello" (opętanie zazdrością ), romantyzm "Balladyna" (opętanie władzą),
współczesność - "Stara kobieta wysiaduje" Różewicza (macierzyństwo - potężna siła kobiecości, ciągle bezsilna
wobec przemocy, raniona i tragiczna)
Tę Starą kobietę trzeba omówić jako kreację skupiajacą w sobie wizerunki kobiet wszystkich epok - antyku,
romantyzmu, pozytywizmu ( inteligencja, niezależność),
współczesności ( broni swego syna daremnie - jak matka powstańca, jak matka Przemka, jak matka Popiełuszki.. .) i nawet tragiczniej, niż one, nawet tragiczniej od Matki Chrystusa jest świadkiem śmierci syna - bo nie złożą jej ciała syna na kolana (Pieta), będzie jak suka węszyć i szukać jego ciała. Powodzenia.
Ps. Bardzo ciekawą postacią szalonej jest Kasandra
Jana Kochanowskiego.