Dodany: 23.02.2014 09:42|Autor: papetka

Dolina Motyli

Krystyna Januszewska w przystępny sposób podejmuje trudne tematy: śmierć, depresja, niespełnione marzenia, alkoholizm, uzależnienie od narkotyków. Na przykładzie trzech rodzin pokazuje, w jak różny sposób może wyglądać "sieroctwo" dzieci. Na szczęście, nie brakuje też przykładów bezinteresownej pomocy.

Bardzo ciekawym zabiegiem jest pisanie książki w formie scenariusza programu telewizyjnego. Dzięki temu historię Joasi poznajemy zarówno z jej bezpośredniej relacji, jak i przez pryzmat innych osób.

Joasię poznajemy jako 9-letnią dziewczynkę. Wraz z rodzicami i malutkim braciszkiem przeprowadzają się z Bielinka do Warszawy. Asia początkowo nie może pogodzić się z tą decyzją, bo dzieciństwo kojarzy jej się z beztroskim czasem spędzonym w Dolinie Motyli. Raz do roku mieszkańcy tej wioski oglądają cudowny "spektakl": nad łąkę przylatują niezliczone ilości motyli. Według lokalnych wierzeń, motyle to dusze zmarłych, które wracają na ziemię. Joasia przyzwyczaja się do życia w Warszawie. Poznaje Martę, która staje się jej serdeczną przyjaciółką. Sielankę burzy wypadek samochodowy, w którym ginie ojciec dziewczynki. Joasia szybko dorasta. To ona, a nie jej nieprzystosowana do życia matka, staje się głową rodziny. To ona szuka pomocy u obcych, gdy jej własne możliwości są niewystarczające. Jednak, nie tylko ona musi zmierzyć się z przedwczesną dorosłością. Jej przyjaciółka Marta ma zapracowanych rodziców. Niby są, ale, jakby ich nie było. Dopiero wypadek, któremu dziewczyna uległa, powoduje, że rodzina zbliża się do siebie. Filip, chłopak, którego Joasia poznała w Bielinku, też nie ma lepszego dzieciństwa. Matka jego nie chce spędzić życia na wsi, dlatego zostawia rodzinę i wyjeżdża do Niemiec. Chłopiec musi pomagać ojcu w gospodarstwie i opiekować się małymi braćmi. Do niego wcześniej uśmiechnęło się szczęście, bo matka wróciła. Jednak Filip opuszcza ukochany Bielinek i przeprowadza się z rodziną do Warszawy. Jak wyglądała walka Joasi o rodzinę? Kto pomógł jej w tych trudnych chwilach? Warto przeczytać "Dolinę Motyli", aby przekonać się o tym.

Krystyna Januszewska napisała piękną powieść o życiu. Dramaty, które poruszyła, mogą dziać się obok nas. Mało tego, mogą przydarzyć się nam. Pomimo problemów, które stają na drodze bohaterów, książka ta niesie nadzieję. Nadzieję na to, że będzie lepiej, że nie można się poddawać. Z każdej sytuacji jest jakieś wyjście, należy tylko walczyć o lepsze jutro.

Dolina motyli (Januszewska Krystyna)