Dodany: 21.03.2014 20:53|Autor:

W nocy z dnia 30 czerwca na 1 lipca 1890 roku w mieszkaniu przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie zabita została wystrzałem z rewolweru artystka warszawskiego teatru dramatycznego, Maria Wisnowska. Kula przebiła serce, powodując natychmiastową śmierć.

Jej ciało w półprzezroczystym peniuarze znaleziono na tureckiej sofie, w obitej kirem garsonierze. Świadkowie twierdzili, iż było "niewypowiedzianie piękne". Pod sufitem wisiał chiński parasol. Obok w nieładzie rozrzucone ubrania, resztki jedzenia, butelki po szampanie i słoiki, zawierające również opium. Na zwłokach leżał bilet wizytowy i garść wiśni. Na jednej z podartych kartek Wisnowska zapisała: "Umieram nie z własnej woli", na innej - "Nie igra się z miłością"...

"Zastrzeliłem Manię!" - oznajmił jej kochanek, młodszy od niej o dziewięć lat kornet grodzieńskiego pułku huzarów, Aleksander Barteniew, kiedy nad ranem stawił się w koszarach w Łazienkach. Twierdził, że spełnił wolę ukochanej, która konając powiedziała: "Adieu, je t’aime".

Agata Tuszyńska, pisarka, poetka i reportażystka jest autorką biografii Isaaca Bashevisa Singera, pisarki Ireny Krzywickiej, Hilarego Koprowskiego, współodkrywcy szczepionki przeciw polio. Biografie i reportaże Agaty Tuszyńskiej wydano w USA i Francji, a jej wiersze publikowano w przekładach angielskim, francuskim, rosyjskim, hebrajskim i hiszpańskim. Jest laureatką nagrody Pen Clubu im. Ksawerego Pruszyńskiego. Wykłada sztukę reportażu i wywiadu literackiego na Uniwersytecie Warszawskim.

[Wydawnictwo Książkowe Twój Styl, 2003]