Dodany: 18.04.2014 19:22|Autor:

Książka: Taniec rzeczywistości
Jodorowsky Alejandro
Notę wprowadził(a): parilicium

Co jeśli rzeczywistość nie jest prostą narracją, poprzez którą możemy wypowiedzieć siebie od chwili narodzin aż do śmierci, tylko tańcem percepcji, w którym teraźniejszość, przyszłość i przeszłość tworzą zmienne układy na parkiecie zbiorowej pamięci? W swojej najnowszej książce Alejandro Jodorowsky zaprasza nas do takiego tańca, wprowadzając w tajemniczy, fascynujący, a czasami okrutny świat swej biografii i zapoznając z tajnikami jego witalistycznego surrealizmu, teatru panicznego, psychomagii i psychoszamanizmu.

"Taniec rzeczywistości" to spowiedź krnąbrnego dziecka XX wieku, które nigdy nie chciało stosować się do reguł ustanawianych przez małych i wielkich oprawców. To opowieść o szukaniu wolności wewnętrznej w świecie pozbawionym złudzeń i skrupułów.

Jodorowsky – artysta totalny, mag, trikster i kapłan sztuki zaprasza do tańca, którego jedyne reguły wyznacza moc wyobraźni.

"Wielki powrót Jodorowsky'ego! »Taniec rzeczywistości« to niezwykle poruszająca mikstura autobiografii, polityki, tortury i fantazji. Cała ta opowieść nurza się w mitologii surrealistycznej, logice snów i na szybko zmyślonych legendach, co sprawia, że przypomina filmy Felliniego, Browninga i Kusturicy".

"The Guardian"

Alejandro Jodorowsky (ur. 1929) – chilijski artysta-surrealista, reżyser teatralny i filmowy ("Kret", "Święta góra", "Święta krew", "Taniec rzeczywistości"), pisarz i autor komiksów; współzałożyciel (obok Arrabala i Topora) "Ruchu Panicznego"; twórca psychomagii – systemu samorozwoju z pogranicza psychoterapii i szamanizmu; autor bestsellerowych powieści oraz książek poświęconych duchowości.

[Okultura, 2014]