Dodany: 28.04.2009 16:22|Autor:

"Wszyscy - niemal bez wyjątku - porażeni jesteśmy poezją od najwcześniejszego dzieciństwa. Najczęściej zresztą serwuje się nam rymowanki (typu »entliczek-pętliczek, czerwony stoliczek«), mające z poezją tyle wspólnego, że nie są pisane prozą, tylko mową wiązaną w rymowane pęczki. Chciałbym w tej książeczce przedstawić najbardziej typowe sytuacje - i najbardziej charakterystyczne odwołania do poezji, jakie niesie nam codzienne życie, nasze powszednie doświadczenie. I chciałbym zadać w konkluzji tego przeglądu drastycznie sformułowane pytanie: co z tym bagażem robić? czy można - i czy należy? - próbować się od niego uwolnić?"

Wacław Sadkowski - krytyk literacki, tłumacz, autor kilkudziesięciu przekładów z literatury anglojęzycznej i francuskiej; przez wiele lat redaktor naczelny "Literatury na Świecie". Twórca licznych studiów krytycznoliterackich o prozie polskiej i światowej, m.in. tomów "Proza świata: szkice do obrazu powieściopisarstwa wieku XX" oraz "Odpowiednie dać słowu słowo: zarys dziejów przekładu literackiego w Polsce".

[Twój Styl, 2004]