Dodany: 02.05.2009 21:24|Autor:

cytat z książki

"Kaputt" jest książką okrutną. Jej okrucieństwo to najdziwniejsze ze wszystkich doświadczeń, jakie przyniósł mi widok Europy w latach wojny. A jednak wśród bohaterów tej książki wojna jest postacią zaledwie drugorzędną. Można by powiedzieć, że ma jedynie wartość pretekstu, gdyby nie to, że preteksty nieuniknione przynależą do sfery fatalizmu. Wojna pełni tu właśnie rolę fatum. W takim jedynie charakterze wkracza do tej książki. [...]

Głównym bohaterem jest Kaputt, potwór radosny i okrutny. Żaden wyraz nie zdołałby lepiej niż to twarde i tajemnicze niemieckie słowo kaputt, dosłownie znaczące "złamany, skończony, zdruzgotany, przepadły", wyrazić tego, czym jesteśmy, czym jest w tej chwili cała Europa: stosem gruzu i odpadków. Ja jednak - podkreślam to z naciskiem - wolę tę Europę "kaputt" od Europy wczorajszej, Europy sprzed dwudziestu, trzydziestu lat. Wolę świat, w którym wszystko trzeba budować od nowa, niż taki, w którym trzeba przyjąć wszystko jako nieodwracalne dziedzictwo*.

* CurzioMalaparte, "Kaputt", tłum. Barbara Sieroszewska, wyd. Czytelnik, 2000, s. 6-7.

Użytkownik: reniferze 04.07.2021 20:32 napisał(a):
Odpowiedź na: "Kaputt" jest książką okr... | jolietjakebluesOpiekun BiblioNETki
Malaparte to postać nietuzinkowa i niejednoznaczna moralnie. Istna Szeherezada czasów wojennych. Nawet jeśli większość tych historii jest zmyślona - i tak są niesamowite.
Początkowo lektura sprawiała mi pewną trudność ze względu na mnogość przymiotników - autor nieustannie powraca do szczegółowych opisów nieba, śniegu i... słoneczników. Ale z każdą stroną wciągałam się głębiej i głębiej, i wcale nie chciałam skończyć tej książki tak szybko.