Dodany: 31.05.2014 14:20|Autor: nialla

Czytatnik: Cytaty

„Miasteczko Salem”/„Salem's Lot” - Stephen King

„Domy to tylko domy, a zło niknie w chwili, gdy przestaje się je wyrządzać.”

„Mimo wszystko życie jest wspaniałe.”

„Niektórzy twierdzili, że nawet Bóg, ten stary, siwowłosy wojownik już od dawna nie żyje.”

„Nieraz zastanawiam się, czemu same domy nie zaczynają w pewniej chwili krzyczeć, przerażone śnionymi w nich okropieństwami.”

„W blasku życia zawsze towarzyszą nam cienie śmierci.”

„Zrozumieć śmierć? Proszę bardzo. Śmierć przychodzi wtedy, gdy dopadnie cię któryś z potworów.”

„[...] domy wchłaniają wszystkie uczucia i doznania mieszkańców, magazynując je jak swego rodzaju akumulator. Być może ktoś o odpowiedniej osobowości, na przykład obdarzony bujną wyobraźnią chłopiec, potrafi uwolnić te zapasy i doprowadzić do pojawienia się... no, właśnie, czegoś. Nie chodzi mi wyłącznie o duchy, ale o coś w rodzaju trójwymiarowej, psychicznej wizji. Nie wykluczone, że może to być żywa istota, a może nawet jakiś potwór, jeśli sobie życzysz.”

„Oczywiście, potwory istnieją naprawdę: ludzie trzymający w sześciu krajach świata palce na czerwonych guzikach wzywających termonuklearną zagładę, porywacze, mordercy, zboczeńcy znęcający się na dziećmi.”

„Nic... nie widziałem... i już nigdy więcej... nie chcę tego oglądać...”

„Taki właśnie był pożytek z płakania; płakać znaczyło tyle, co wysikać wszystko na podłogę.”

„Sprawy Szatana interesują je w równie małym stopniu, co sprawy Boga. Ono wie wszystko o ciemności, a to zupełnie wystarcza.”

„Najbardziej charakterystyczną cechą dzieciństwa nie jest łatwość, z jaką marzenia mieszają się z jawą, lecz całkowite wyobcowanie. Nie istnieją słowa, które mogłyby opisać mroczne lęki i przeżycia dziecka. Mądre dziecko zdaje sobie z tego sprawę i zgadza się na związane z tym konsekwencje.”

Miasteczko Salem (King Stephen (pseud. Bachman Richard, Evans Beryl))