Dodany: 31.05.2014 14:29|Autor: nialla

Czytatnik: Cytaty

„Ucho od śledzia w śmietanie”/„A Red Herring Without Mustard” - Alan Bradley

„Usiłowałam wyobrazić sobie pannę Mountjoy tarzającą się po dywanie w religijnej ekstazie, ale choć miałam bujną wyobraźnię, z przykrością stwierdziłam, że w tym wypadku „bujna” nie znaczy to samo, co „chora”.”

„Gapiłam się na filiżankę kakao stojącą na nocnym stoliczku.
Wpatrywałam się w gruby brązowy kożuch, który uformował się na powierzchni jak lód na zamulonym stawie, a w tym samym czasie coś bryknęło mi jak kózka u nasady języka. Mówiąc inaczej, przewróciły mi się flaki, bo choć niewiele jest na tym świecie rzeczy, których się brzydzę, na czele tej krótkiej listy jest kożuch z mleka. Brzydzę się go namiętnie.
Nawet myśl o cudownym procesie chemicznym, w rezultacie którego powstaje kożuch – o proteinowych łańcuchach wzburzonych, rozrywanych i ubijanych jak masło wskutek ogrzewania, a następnie łączących się na nowo podczas schładzania w galaretowaty nalot – nie była w stanie ostudzić mojego obrzydzenia. Prędzej zjadła bym pajęczynę.”

„Życie zabija, ale tylko wtedy, kiedy mu się na to pozwoli.”

„Dafi kocha nad życie moczenie się w wannie z gorącą wodą i książką w ręku. Moczy się tak, dopóki nie wystygnie jej woda. „To niemal tak samo jak czytanie w trumnie” – mawiała. „Minus smród”.”

„Pobłogosław mnie, Boże, i miej mnie w swojej opiece. Zwróć ku mnie Swe jaśniejące oblicze i napełnij mnie łaską oraz ciętymi ripostami.”

„ – Miłość to nie rzeka, która płynie bez końca, a każdy, kto uważa inaczej, jest cholernym głupcem. Lecz nawet na rzece można postawić tamę i zmusić ją, żeby tylko ciurkała...
– A nawet zatrzymać albo odwrócić.”

„Nie dam się zbyć paroma nic nie znaczącymi słowami. Są takie chwile, kiedy zwykłe „przepraszam” to za mało.”

„Myślę, że jest taki rodzaj odwagi, który bierze się z niemożności podjęcia decyzji.”

Ucho od śledzia w śmietanie (Bradley Alan)