Dodany: 31.05.2014 14:44|Autor: nialla

Czytatnik: Cytaty

„Wyznania gejszy”/„Memoirs of a Geisha” - Arthur Golden

„Młode dziewczęta popełniają wiele głupich rzeczy. Ich marzenia są jak ozdoby do włosów. Nie można nosić wszystkich naraz. Staruszka nawet z jedną wygląda osobliwie.”

„Cóż, brzoskwinia smakuje świetnie, grzyb także, lecz nie można ich z sobą łączyć.”

„Jeśli wrzucić kamień do stawu, woda długo faluje, choć kamień idzie na dno.”

„Przyjaźń to cenna rzecz, Sayuri. Nie wolno jej odrzucać.”

„ – Chciałabym uwierzyć, że życie jest czymś więcej niż wodą niosącą zdechłe ryby.
– A jeśli nawet nie, to co z tego? Woda płynie z gór na rozmaite strony. Do ciebie należy wybór, w którą odnogę trafisz. Jeśli będziesz się szarpać, walczyć, zwijać... Jeśli użyjesz wszelkich dostępnych metod.”

„ – Nobu-san, proszę... Mówi pan straszne rzeczy. Nie wiem, czy jestem zdolna do życia według pańskich reguł...
– O jakich regułach mowa? Chcę tylko, żebyś miała szeroko otwarte oczy! Znaj swoje przeznaczenie i czekaj na okazję.”

„Ból jednak ma to do siebie, że w najgorszych chwilach nawet kwitnące drzewa wydają się cierpieć.”

„Ten, kto sprzątnie nagrodę z rąk przyjaciela staje przed naprawdę niewdzięczną decyzją: musi ukryć łup albo pogodzić się z utratą przyjaźni.”

„Dziwne, co czasem przynosi przyszłość. Nie oczekuj zbyt wiele Sayuri.”

„Jeśli na wielkim i wspaniałym drzewie widzisz robaki i poczerniałe końcówki liści, sam pień – choć nieruszony – wydaje ci się parszywy.”

„Nie próbuję pokonać przeciwnika. Staram się zniszczyć wiarę w jego własne siły. Zwątpienie to najprostsza droga do przegranej. Ludzie są równi – naprawdę równi – tylko wtedy, gdy każdy z nich mocno wierzy w siebie.”

„Wszyscy wiedzą, że najgroźniejszy jest ranny tygrys.”

„Jeśli chcesz złamać deskę, nie wolno ci poprzestać na jednej próbie. Musisz po niej skakać tak długo, aż pęknie.”

„Być lubianą nie znaczy, że ma się przyjaciół.”

„Skoro parę minut cierpienia wywołuje gniew, co się dzieje z człowiekiem po kilkudziesięciu latach? Nawet kamień pęka po długotrwałym deszczu.”

„Wiem jak rzadko ze zwykłego ptaka rodzi się wspaniały łabędź. Łabędź, który mieszka w gnieździe rodziców, ginie. Piękno i talent musi samodzielnie odnaleźć własną drogę życia.”

„Głowa do góry, Chiyo. Tylko tyle możemy zrobić, żeby przetrwać w tym świecie.”

„Och Chiyo... Źle jest po omacku dobijać się do życia. Spróbuj pojąć, że wszystko ma odpowiedni czas i miejsce. Mysz, chcąc oszukać kota, nie wyskakuje z dziury przy pierwszym odruchu.”

„Myszy nie dlatego wpadają w łapy kota, że włażą mu na posłanie i targają za wąsy.”

„Smutek to najdziwniejsze z uczuć; czyni nas bezradnymi. Jest jak okno otwarte wbrew naszej woli – przy nim można jedynie dygotać z zimna. Z czasem jednak otwiera się rzadziej i rzadziej, aż wreszcie całkowicie stapia się z murem.

„Są rzeczy, których nie sposób pojąć, bo brak najprostszego punktu odniesienia.”

„Jeśli spędzisz najlepszy wieczór w życiu, na pewno posmutniejesz, gdy się skończy, ale z drugiej strony będziesz zadowolony, że w nim brałeś udział.”

„Kot jest najszczęśliwszy, gdy może grzać się na słońcu i gdy w pobliżu nie ma żadnych innych kotów. Lecz kiedy zacznie podejrzewać, że ktoś podchodzi mu do miski...”

„Wszyscy wiemy, że zimowy pejzaż pól i lasów, suto przyprószonych śniegiem, wiosną staje się nie do poznania. I nikt nawet nie przypuszcza, że podobne procesy zachodzą i w nas samych.”

„Sklepikarzowi, który zostawia otwartą wystawę, nie wolno złorzeczyć na deszcz, że mu zniszczył towary.”

„Niedola jest jak uporczywy wicher. Nie tylko każe tkwić ciągle w tym samym miejscu, ale też zrywa wszystko, co da się zerwać i zostawia obnażone postacie. Nie daje żadnych złudzeń.”

Wyznania gejszy (Golden Arthur)