Dodany: 06.05.2009 22:45|Autor: czytelnik1967

Książka: Dwie ścieżki czasu
Fleszarowa-Muskat Stanisława

1 osoba poleca ten tekst.

Polska Muskat - prawdziwy obraz czy ideał literacki


Zofia, główna bohaterka powieści, odwiedza grób Francesca Finesciego. Spotyka tam syna Francesca, Renata. Renato jest młodym filmowcem szukającym w Polsce plenerów do włoskiego filmu. Jest jeszcze Agnieszka -córka Zofii, trzecia dramatis persona. Dzięki Renatowi Zofia wspomina. II wojna światowa, Francesco był włoskim żołnierzem, którego Zofia ukrywała. Renato dzięki Agnieszce ma sposobność poznania Polski i Polek.

Akcja powieści biegnie dwutorowo - terazniejszość tłumaczy przeszłość, przeszłość tłumaczy się sama.
Zofia i Andrzej, jej mąż, myśląc już o końcu wojny, zaszyli się w leśniczówce, w lasach janowskich. Niestety - w czasie wojny nigdzie nie jest zbyt spokojnie. Andrzej stopniowo jest wciągany w działalność partyzancką... Pojawia się Francesco Finesci. To jest pierwszy tor powieści. Drugi tor prowadzi - jak już wspomniałem - poprzez Polskę, Polskę lat 70., Polskę bogatą w inwestycje Edwarda Gierka, ale także Polskę z zabytkami. Agnieszka pokazuje Renatowi miejsca, krajobrazy, ludzi - to wszystko, co można było zobaczyć w folderach z tamtych czasów. Między młodymi zawiązuje się coś na kształt romansu...

Muskat realizuje swój plan wzorowo. Plan polega na pokazaniu dwóch momentów historycznych - Polski wojennej i Polski niepodległej. Wojna jest przedstawiona sztampowo: gdzieś tam - front, a tu - AK, AL i inne odziały partyzanckie i my - główni bohaterowie tej powieści. Główni bohaterowie powieści są w pewnym momencie zmęczeni wojną - to też sztampa, prawda? Więcej nie mogę powiedzieć - zdradziłbym pointę. A co z drugim nurtem powieści? Trzeba tu pamiętać, że Muskat była niejako zależna od władz komunistycznych - po pierwsze jej mąż był działaczem partyjnym, po drugie - ona sama również brała czynny udział w życiu społeczno-oświatowym, w takim układzie nie sposób źle pisać o dłoni, która karmi. Jest nią oczywiście Polska Ludowa. Czy Muskat broni idei władzy gierkowskiej? Pytanie zostawiam bez odpowiedzi, proszę przeczytać powieść i wysnuć samemu wnioski.

Powieść Muskat czyta się szybko, dynamicznie, bez zatrzymywania się. Język jest wysmakowany, czysty i pełen... polskości.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 2513
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 2
Użytkownik: Annvina 08.05.2009 09:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Zofia, główna bohaterka p... | czytelnik1967
Świetna recenzja świetnej książki! Czytałam ją bardzo dawno, chyba 12 lat temu, ale pamiętan, że bardzo, bardzo podobała mi się właśnie dwutorowość powieści. Równolegle prowadzone wątki.
Zadajesz ciekawe pytanie - czy Fleszarowa broni władzy ludowej? Nie, nie wydaje mi się. Nie pamiętam dobrze akurat tej powieści, ale patrząc na jej twórczość jako całość mam wrażenie, jakby próbowała osiągnąć pewien kompromis - co nieco pokazać, ale tylko tyle, żeby nadal mogła publikować. Jest kilka takich scen, fragmentów, gdzie między wierszami pokazuje rzeczywistość tatmych czasów (uwaga, tu zdradzę kilka szczegółów z innych powieści) - Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu to są bardzo subtelne sygnały, które trzeba czytać między wierszami.
W każdym razie zgadzam się, że jej książki czyta się szybko i przyjemnie, a język "jest wysmakowany, czysty i pełen... polskości" - nic dodać, nic ująć.
Użytkownik: misiak297 29.01.2017 23:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Zofia, główna bohaterka p... | czytelnik1967
"Zofia, główna bohaterka powieści, odwiedza grób Francesca Finesciego. Spotyka tam syna Francesca, Renata"

Renato nie był synem Francesca, tylko Lucia, drugiego Włocha, który przeżył wojnę.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: