Dodany: 06.06.2014 18:28|Autor:

"»O modlitwie. Listy do Malkolma« to ostatnia ukończona przez Lewisa książka, wydana drukiem już po jego śmierci. Pomyślana jako zbiór osobistej korespondencji z przyjacielem, napisana została z myślą o ludziach pokroju samego autora – nawróconych na chrześcijaństwo w dorosłym życiu i potrzebujących wsparcia w codziennym praktykowaniu wiary. Miłośnicy Lewisa znajdą w tej książce echa jego licznych esejów, »Listów starego diabła do młodego«, a nawet – w niemal lirycznych rozważaniach o zmartwychwstaniu – »Opowieści z Narnii«. Charakterystyczny styl Lewisa, potrafiącego pisać prosto, obrazowo i z właściwym sobie poczuciem humoru nawet o najbardziej skomplikowanych kwestiach wiary, sprawia, że książka ta – by użyć jego własnych słów – stanowi kolejną »plamę Bożego światła w lesie naszego doświadczenia«. Dzięki »Listom do Malkolma« obcujemy z Lewisem takim, jakim znali go przyjaciele wędrujący z nim razem przez zielone okolice Oxfordu i Cambridge albo uczestniczący w niekończących się dyskusjach nad kuflem piwa".

z "Posłowia" Magdy Sobolewskiej

Z zapisków autora "Narnii" wyłania się portret erudyty i niezrównanego mistrza słowa –- ale także człowieka cierpiącego i nieustannie poszukującego kontaktu ze swoim Stwórcą. "O modlitwie. Listy do Malkolma" – to jedno z niewielu dzieł Lewisa nie wydanych dotychczas w Polsce.

[Wydawnictwo Esprit, 2011]