Dodany: 10.06.2014 14:00|Autor: nialla

Czytatnik: Cytaty

„Lektor”/„Der Vorleser” - Bernhard Schlink

„Czy to smutek nas ogarnia, kiedy piękne wspomnienia kruszeją, gdy wraca się do nich pamięcią, bo wspomniane szczęście nie wynikało z prawdziwej sytuacji, ale z obietnicy, która nigdy nie została dotrzymana?”

„Trudno ocenić lata, których się jeszcze nie przeżyło albo które ma się jeszcze przed sobą.”

„Uciec nie znaczy tylko skądś odejść, lecz również dokądś dotrzeć.”

„Dlaczego to co było piękne, blaknie, kiedy wracamy do tego pamięcią, kruszy się i rozpada, bo kryło okropną prawdę? Czasami, kiedy koniec jest bolesny, wspomnienie nie odpowiada prawdzie o szczęściu. Czy o szczęściu może być mowa tylko wtedy, kiedy jest wieczne?”

„Są rzeczy, w które po prostu nie wolno się wdawać i od których, o ile nie przyjdzie zapłacić za nie własnym życiem, należy odstąpić”

„Chciałem sprostać obu: zrozumieniu i potępieniu. Ale obu naraz się nie dało.”

„Próbowałem więc osiągnąć stan tej samej niewinności, z jaką dzieci kochają swoich rodziców. Ale miłość do rodziców jest jedyną miłością, za którą człowiek nie odpowiada.”

„A może „za późno” w ogóle nie istnieje, może jest tylko „późno”, a „późno” jest o wiele lepsze niż „nigdy”?”

„Czy po latach samotności świat może się komuś wydać aż tak nie do zniesienia? Że woli się zabić, niż powrócić do niego ze swojego klasztoru, ze swojej pustelni?”

„Ucieczką nie jest bowiem zajmowanie się przeszłością, tylko zdecydowane skupienie się na teraźniejszości i przyszłości, ślepej na schedę przeszłości, którą przecież jesteśmy napiętnowani i z którą musimy żyć.”

Lektor (Schlink Bernhard)