Dodany: 25.07.2014 22:53|Autor: JoannazKociewia

Czytatnik: Bazgrotnik

Maj-czerwiec 2014 z Aleksandrem

1. Ród Argeadów: Filip i Aleksander (Krawczuk Aleksander) [2 maja]
Niedawno brałam udział w internetowym kursie o Aleksandrze Wielkim (https://www.edx.org/course/wellesleyx/wellesleyx-hist229x-was-alexander-great-850#.U7W-QLHZtY8) i postanowiłam sobie co nieco poczytać na jego temat. Kiedy sięgnęłam po książki, musiałam przestawić się na polskie wersje imion i nazw geograficznych. I na nowe interpretacje źródeł (podczas kursu zdziwiło mnie, że na temat tej postaci zachowało się tak wiele źródeł). Było to ciekawe doświadczenie.
Książka Krawczuka dotyczy przede wszystkim okresu pomiędzy narodzinami Aleksandra a śmiercią jego ojca Filipa. Czyta się nieźle, może kiedyś sięgnę po inne książki z tego cyklu.

2. Czerwony rynek: Na tropie handlarzy organów, złodziei kości, producentów krwi i porywaczy dzieci (Carney Scott) [4 maja]
Książka z rodzaju interesujących i przerażających. Autor porusza wiele kwestii związanych z łamaniem prawa przy pozyskiwaniu narządów do przeszczepu, międzynarodowych adopcjach itp.

3. Śladami Aleksandra Macedońskiego (Żurawski Bogdan) [15 maja]
O odkryciach archeologicznych z epoki Aleksandra Wielkiego, w miejscach związanych z jego życiem i podbojami. Nie wiedziałam dokładnie, czego się spodziewać po tej książce i byłam pozytywnie zaskoczona. Dużo ciekawostek. Najbardziej przykuł moją uwagę rozdział o wykorzystywaniu ropy naftowej i asfaltu w starożytności.

4. Wszystko dla Pań (Zola Émile) [31 maja]
Wątek z rozwojem wielkich firm handlowych ciekawy, gorzej z romansem.

5. Bajki (Krupska Beata) [16 czerwca]
Ha! Dzięki biblionetkowemu konkursowi ("SMOKI w LITERATURZE" - KONKURS nr 179) w końcu namierzyłam pamiętaną z dzieciństwa bajkę o księżniczce i smoku (z serialu pt. "Podróże do bajek").

6. Zamieć śnieżna i woń migdałów (Läckberg Camilla (właśc. Läckberg Jean Edith)) [19 czerwca]
Nudna. Główny bohater trochę za bardzo zagubiony. Rozumiem, że nie ma doświadczenia w prowadzeniu śledztw w sprawie zabójstw, ale i tak wydawał się strasznie ciapowaty. Plus ładny ukłon w stronę Arthura Conanna Doyle'a.

7. Aleksander Wielki (Green Peter) [30 czerwca]
Bardzo ciekawa biografia. Autor obszernie omawiał kwestie militarne i polityczne. Dużo uwagi poświęca też motywacjom postaci historycznych.