Dodany: 04.08.2014 00:12|Autor:

Książka: Drogi donikąd
Rajnow Bogomił
Notę wprowadził(a): alva

Bogomił Rajnow (ur. 1919), poeta i prozaik bułgarski, pochodzi ze środowiska inteligenckiego. Ukończył studia filozoficzne na uniwersytecie w Sofii. Po 1945 r. przez kilka lat pełni funkcję attaché kulturalnego w Paryżu. Po powrocie do kraju jest profesorem estetyki w Akademii Sztuk Pięknych w Sofii, redaktorem naczelnym czasopisma "Literaturen front" i I wiceprezesem Związku Pisarzy Bułgarskich. Debiut literacki Rajnowa przypada na rok 1937. Początkowo zajmuje się wyłącznie poezją i wydaje kilka tomików wierszy. Później daje się poznać jako autor licznych powieści i opowiadań, a także reportaży z podróży, prac teoretycznych z zakresu estetyki i sztuk plastycznych. Bogomił Rajnow jest laureatem nagrody państwowej im. Dymitrowa i licznych nagród literackich. W Polsce ukazały się dwa tomy jego opowiadań - "Noc na bulwarach" (1963) i "Moja nieznajoma" (1972).

Tom "Drogi donikąd" zawiera najbardziej interesujące opowiadania wybrane z wcześniej wydanych w Polsce zbiorów "Noc na bulwarach" i "Moja nieznajoma". Akcja tych opowiadań toczy się przeważnie w Paryżu, a także w Holandii, Szwajcarii i Bułgarii, autor wprowadza czytelnika w paryski półświatek, w środowisko holenderskiego i szwajcarskiego mieszczaństwa i zagubionych emigrantów bułgarskich, porusza też palące, bolesne problemy intelektualistów w swoim kraju. Bohaterowie Rajnowa to ludzie z najrozmaitszych grup społecznych, zawsze samotni, postawieni w dramatycznych sytuacjach. Wielką zaletą opowiadań Rajnowa jest ich nastrój, dociekliwość psychologiczna, głęboki realizm i humanizm.

[Państwowy Instytut Wydawniczy, 1983]