Dodany: 08.06.2009 08:02|Autor:

Książka: Gwiazdozbiór kata
Dębski Rafał
Notę wprowadził(a): NiKiFoR

"Gwiazdozbiór kata" jest opowieścią o przygodach niepospolitego człowieka. Inteligentnego, wykształconego, jednego z najbieglejszych w swoim fachu - kata. Nie jest to zwykły oprawca. Nosi w sobie tajemnicę, dźwiga ciężar przeszłości, któremu nie podołałby nikt inny.

Jak to jest być katem? Jakie trzeba posiąść umiejętności, aby stać się Leonardem szafotu? Na te pytania odpowiada nowa książka Rafała Dębskiego. Na jej kartach oprócz wędrownego kata Jakuba spotykamy króla Stefana Batorego i cesarza Rudolfa, kanclerza Zamoyskiego i banitę Samuela Zborowskiego, okultystów Jana Łaskiego i Johna Dee, czyli najważniejsze i najbardziej kontrowersyjne postaci XVI-wiecznej Europy.

Rafał Dębski (ur. 1969), psycholog z wykształcenia, autor sześciu powieści i kilkudziesięciu opowiadań, debiutował w 1998 r. w „Nowej Fantastyce", współpracował z "Feniksem", "Magią i Mieczem", "Gazetą Rycerską", a przede wszystkim "Science Fiction", gdzie ukazała się nowela, której kontynuacją jest prezentowana powieść. Oprócz twórczości literackiej ma jeszcze jedno hobby - walkę na białą broń.

"Ktoś kiedyś powiedział o Rafale Dębskim, że to autor, który »pisze jak Sapkowski, tylko lepiej«. Możecie mi wierzyć, nie ma w cytowanych słowach ani krzty przesady. Nie pozostaje mi zatem nic innego, jak podpisać się pod nimi, gdyż są najtrafniejszą zapowiedzią tego, co znajdziecie w każdej książce Rafała".

Robert J. Szmidt

[Wydawnictwo Dolnośląskie, 2007]