Dodany: 16.09.2014 12:16|Autor: Fiona54

Zrozumieć skomplikowane

Powieść Nadine Gordimer, niedawno zmarłej pisarki południowoafrykańskiej, przepełniona jest tym, co spotkałam w wielu powieściach autorów związanych z Republiką Południowej Afryki, czy z krajem afrykańskim w ogóle. To problem tożsamości białego człowieka w państwie, na kontynencie, gdzie biali byli uzurpatorami. Nigdy nie poczuli się tam pewnie.
Akcja powieści Gordimer dzieje się tuż przed pierwszymi wolnymi wyborami w RPA. Główna bohaterka, Vera Stark, jest prawniczką działającą w Legal Foundation na rzecz czarnych obywateli kraju. Pomaga w trudnych, czasem dramatycznych, sprawach relacji między białymi i czarnymi mieszkańcami kraju, w którym dokonuje się dziejowa sprawiedliwość. Jedni chcą odzyskać swój kraj i ziemie zagrabione przez białych, drudzy czują się zagrożeni i nie chcą zmieniać swego stanu posiadania. Konflikt przybiera formy drastyczne. Nie jest to jednak powieść społeczno - polityczna.

Gordimer pokazuje raczej miejsce człowieka w trudnej sytuacji wyboru. Vera ma skomplikowane życie osobiste, niewolne od komplikacji są także jej relacje z czarnymi przyjaciółmi.
Książka doskonale napisana. Warta przeczytania, jeśli chce się wiedzieć coś o zawikłaniach współczesnego świata. Jeśli chce się zrozumieć RPA i jej mieszkańców. Czarnych i białych.

Nikt ze mną nie pójdzie (Gordimer Nadine)