Dodany: 21.09.2014 16:21|Autor: Małgorzata_

Krzysztof Siwczyk laureatem Nagrody Kościelskich 2014

mark

Tegorocznym laureatem Nagrody Kościelskich został poeta Krzysztof Siwczyk, nagrodzony za poemat "Dokąd bądź" - poinformowała Fundacja.

"Nagradzając »Dokąd bądź«, jury pragnęło zwrócić uwagę na nową jakość w dorobku pisarza, który ma już ustaloną pozycję w krajobrazie polskiej literatury, nie tylko jako autor wydawanych od dwóch dekad tomów poezji, określanych niekiedy jako głos »pokolenia MTV«, ale także jako krytyk literacki, działacz kulturalny, wydawca, a nawet aktor" - tak obradujące w Lozannie Jury Fundacji Kościelskich uzasadniło swoją decyzję.

Krzysztof Siwczyk (ur. 1977), współtwórca grupy poetyckiej Na Dziko, debiutował w 1995 r. tomem "Dzikie dzieci". W następnych latach opublikował kolejne tomy, m.in. "Emil i my", "Dane dni", "Wiersze dla palących", "Zdania z treścią", "Koncentrat", "Gody" oraz zbiór felietonów, szkiców literackich i rozmów "Kinkiety w piekle".

W 1999 r. zagrał główną rolę w filmie Lecha Majewskiego pt. "Wojaczek"; wcielił się w postać poety Rafała Wojaczka.

Nagroda Kościelskich przyznawana jest od 1962 roku przez Fundację im. Kościelskich - jedną z najstarszych polskich instytucji kulturalnych, działającą w Genewie. Celem Fundacji jest wspieranie rozwoju literatury polskiej poprzez przyznawanie nagród młodym twórcom.

Wręczenie nagrody odbędzie się 11 października 2014 roku w Miłosławiu - dawnym majątku rodziny Kościelskich.

Źródło informacji:
PAP