Dodany: 10.10.2014 16:39|Autor: Małgorzata_

Endemity - bliżej środka

mark

Już jutro rusza Endemity, czyli poznański Festiwal Literatury Europy Środkowo-Wschodniej. Polecamy go wszystkim tym, którzy cenią i chcą lepiej poznać ukraińską literaturę.

To ważne wydarzenie literackie nie tylko ze względu na fakt, że powieściopisarstwo z naszych wschodnich sąsiednich rejonów jest wciąż stosunkowo nieznane, ale również przez znaczący, bieżący kontekst konfliktów, jakie wciąż targają ten kraj. Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną współczesne i te dawne obrazy Ukrainy, co dokona się na wiele intrygujących sposobów - w programie najnowszego Endemity znalazły się zarówno spotkania autorskie i warsztaty literackie, jak również recitale i poetyckie slamy.

Festiwal rozpocznie wieczór w Klubokawiarni Zemsta, gdzie spotkamy się obecnie z jednym z najbardziej kontrowersyjnych przedstawicieli ukraińskiej literatury, Oleksijem Czupą."Serhij Żadan Donbasu" - jak zwykło się o nim mówić - podejmie kwestie obecne w swoich dziełach, jak choćby problem tożsamości Wschodniej Ukrainy, działania Cerkwi Prawosławnej, emigracja zarobkowa oraz sporne relacje na linii Polska-Ukraina.

Już kilka dni później w Księgarni Tristero odbędzie się spotkanie z innym, równie interesującym twórcą,Tarasem Prochasko. Pisarz zasłynął niedawno swoją nową książką "W gazetach tego nie napiszą", w której wzorem tytułu, odsłania przed czytelnikiem głęboko schowaną, niekiedy bardzo wstydliwą i mroczną stronę swojego ojczystego kraju.

Innym ważnym punktem festiwalu jest muzyczno-teatralno-literacki performance pisarki Natalki Śniadanko oraz muzyczki Mariany Sadovskiej, łączący ich dorobek w zupełnie nieprzewidywalny i oryginalny sposób, prezentujący nam środkowo-wschodnią kulturę, jakiej jeszcze nie znamy. Wyjątkowy spektakl ukraińskiego duetu odbędzie się w poznańskim klubie Dragon.

Warto podkreślić, że to tylko wybrane propozycje poznańskiego Endemity: Festiwal Literatury Europy Środkowo-Wschodniej, który odbędzie się w dniach od 11 do 18 października. Większość z nich jest bezpłatna. Szczegółowy harmonogram znajdziecie na facebook.com/festiwalendemity.

Za: kulturaonline.pl