Dodany: 24.10.2014 10:18|Autor:

Książka: Sztuka reżyserii filmowej
Kingdon Tom
Notę wprowadził(a): parilicium

Pierwszy profesjonalny podręcznik dla reżyserów! W pełni integruje techniczne aspekty reżyserowania kinowego z metodami praktycznymi kierowania aktorami, głęboko i dokładnie bada, jak te dwa zasadnicze aspekty sztuki reżyserskiej działają razem. Z perspektywy pomyślnej pracy z aktorami oraz zaawansowanych technicznie wartości produkcyjnych został przedyskutowany kompletny proces reżyserowania, począwszy od napisania scenariusza aż do dostarczenia ukończonego projektu. Autor - reżyser z ponad piętnastoletnim doświadczeniem - analizuje każdy aspekt przygotowań i podejmowania decyzji, wraz z solidnymi informacjami podstawowymi, praktycznymi sugestiami oraz czytelnymi ilustracjami. Podręcznik każdego reżysera.

Tematy zawarte w książce obejmują m.in.:

- przygotowanie projektu
- analizę scenariusza
- wybór i pracę z zespołem produkcyjnym
- przesłuchania i obsadę
- przygotowanie scenopisu
- używanie języka gry aktorskiej
- pracę z zespołem
- zrozumienie stylów kinowej gry aktorskiej
- prowadzenie prób
- blokowanie kamery oraz ruchy aktora
- improwizację
- pracę z planami reklamowymi
- hollywoodzki styl kontynuacji
- wybór ujęć kamery oraz oświetlenie
- reżyserowanie przy użyciu wielu kamer
- przygotowanie do codziennych zdjęć
- montaż i pracę z montażystami

Tom Kingdon - reżyser o piętnastoletnim doświadczeniu, pracował nad kilkoma uznanymi produkcjami teatralnymi, licznymi filmami dokumentalnymi, programami dla dzieci oraz ponad dwustoma epizodycznymi dramatami (łącznie z "EastEnders"). Pracował również jako pierwszy asystent/kierownik produkcji dla Johna Schlesingera, Rolanda Joffe, Alana Clarka oraz wielu innych znanych reżyserów. Wykładał w szkołach i na uniwersytetach w Anglii i Ameryce, a obecnie jest profesorem nadzwyczajnym w Emerson College, Boston.

[Wydawnictwo Wojciech Marzec, 2007]