Dodany: 19.11.2014 12:18|Autor:

Książka: Błyskawiczna wypłata
Ćwirlej Ryszard
Notę wprowadził(a): LouriOpiekun BiblioNETki

nota wydawcy


Poznań, czerwiec 1982 roku. Od pół roku trwa stan wojenny, wszyscy jednak starają się żyć normalnie. Wielkie zainteresowanie budzi mundial i udział w nim polskiej drużyny. Ale nie wszyscy będą mieli czas na kibicowanie.

Milicjanci z wydziału dochodzeniowo-śledczego pod kierunkiem porucznika Marcinkowskiego rozpoczynają nową sprawę. Muszą ująć sprawców zuchwałego napadu na furgonetkę z pieniędzmi.

Ponieważ przestępcy najprawdopodobniej będą chcieli nabyć na czarnym rynku zachodnią walutę, milicjanci postanawiają przeniknąć do środowiska poznańskich cinkciarzy. Młody podporucznik Brodziak, który podejmuje się tego zadania, nie ma pojęcia, że rozpoczyna się tam właśnie brutalna wojna o wpływy.

W tym samym czasie milicja w Pile bada sprawę upozorowanego samobójstwa emerytowanego funkcjonariusza SB. Obie sprawy zaczynają się łączyć w zaskakujący sposób. Chorąży Olkiewicz, który przybył z Poznania, odkrywa, że w to wszystko zaangażowani są jego dawni pracodawcy z SB i wkrótce zostaje wplątany w niebezpieczną grę.


Ryszard Ćwirlej, rocznik 1964, pochodzi z Piły, mieszka obecnie na wsi niedaleko Poznania. Z wykształcenia malarz i socjolog. Tuż po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Śląskim rozpoczął pracę reporterską w ośrodku TVP w Katowicach, a później w TVP Poznań. Od 2010 roku jest szefem programowym poznańskiego Radia Merkury.

Dotąd wydał sześć powieści kryminalnych, których akcja rozgrywa się w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku w realiach schyłkowego PRL-u. Bohaterami książek Upiory spacerują nad Wartą, Trzynasty dzień tygodnia, Ręczna robota, Mocne uderzenie, Śmiertelnie poważna sprawa i Błyskawiczna wypłata są poznańscy milicjanci, nic więc dziwnego, że autor uważany jest przez krytyków za twórcę gatunku literackiego nazywanego "powieścią neomilicyjną".


[Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2014]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 1120
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 1
Użytkownik: Zu_ire 05.09.2015 14:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Poznań, czerwiec 1982 rok... | LouriOpiekun BiblioNETki
Wciąż się waham w jakiej kolejności układać na półce książki Pana Ćwirleja, niemniej jednak bez zastanowienia i "błyskawicznie" sięgam po każdą nową pozycję.
„Błyskawiczna wypłata” nie pozwala się nudzić, ale drażni mnie niedbalstwo wydawcy, bo nie jest winą autora wypuszczenie książki, w której ktoś ze str. 366 spogląda „spod przymrużonych brwi”, w której kapitan Szwarc w poniedziałek o 17:15 na str. 56 dzieli pokój z porucznikiem Stankiem, by we wtorek o 9:30 na str. 131 dzielić go z kapitanem Borówką.
A zbieżność nazwisk i stopni pułkowników Wasilewskich (imion się nie doszukałam) – starego wiarusa i młodszego esbeka – jest przypadkowa czy może zamierzona?
Ale czyta się bardzo dobrze, przede mną „Jedyne wyjście” - czytać i czekać na kolejne.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: