Dodany: 20.07.2009 21:34|Autor:

Książka: Krzyżacy
Tyszkiewicz Jan, Mórawski Karol
Notę wprowadził(a): gregok

cytat z książki

O Krzyżakach pisano już niejednokrotnie. Podejmowanie tego tematu nie jest rzeczą łatwą. (...) Dzieje Zakonu są silnie wrośnięte w całokształt średniowieczej historii Europy, poczynając od pierwszych wypraw krzyżowych i powstania Zakonu Teutońskiego w Palestynie. (...)

Konflikty z Krzyżakami rozpoczęły się niemal od chwili ich pojawienia się nad dolną Wisłą. Były też wprowadzeniem nowego etapu w starciach niemiecko-polskich. Granice polityczne, które ukształtowało państwo krzyżackie, były przez 700 lat zarzewiem niezgody.

Z drugiej strony interesujące jest, kim byli niesforni sąsiedzi Polski z północnego wschodu, przeciw którym sprowadzeni zostali na pomoc rycerze krzyżaccy. Jak układały się stosunki z nimi przed XIII w.? Czy pozostawili po sobie jednie nazwy rzek, miejscowości i miano państwa, które wyrosło na ich spopielałych prochach? Jak zostali wchłonięci przez państwo zakonne? Skąd wzięła się potęga Zakonu?

Autorzy, w miarę możliwości, próbowali dać na te pytania krótką odpowiedź. (...) Nasza popularyzacja skierowana jest przede wszystkim do młodzieży. (...) Chcemy przywrócić barwę dawnym wydarzeniom, uświadomić współczesnym trud, walkę i sukcesy przodków*.

* Jan Tyszkiewicz, Karol Mórawski ,"Krzyżacy", wyd. Książka i Wiedza, 1980, str. 5-6.

Wyświetleń: 2090