Dodany: 06.12.2014 10:53|Autor:

Książka: Schiza
Grych Paulina
Notę wprowadził(a): NiKiFoR

Paulina Grych (ur. 1965) - politolog, doktor nauk humanistycznych. Pracuje jako nauczyciel akademicki i dziennikarka. Mieszka w Szczecinie. Zadebiutowała powieścią "Numer zerowy" (W.A.B. 2007).

"»Numer zerowy« Pauliny Grych to kolejny bardzo udany kobiecy debiut ostatnich lat. Inteligentna fabuła, inteligentna narracja, inteligentna bohaterka".
Agata Zawiszewska, "Portret"

"- To zwykły blok - powiedziała Diana z niepokojem w głosie.
- Zwykły? - rudy zaśmiał się. - Widziała pani, ile tu upośledzonych dzieci mieszka? Są nawet bliźniaki z downem. Ile chorób! Wylewy, zawały i nowotwory.
- Pewnie azbest - nieśmiało zaproponowała logiczne wyjaśnienie rzekomej klątwy.
- A te samobójstwa? Usiądźmy na ławce, to pani opowiem, co się dzieje w tym bloku. Ja dużo wiem".

fragment

Wołają: wariatka. A Jenny jest po prostu artystką i widzi więcej. Mówią: wariatka nie powinna mieć dzieci. Dlatego Diana usuwa ciążę. Jest jeszcze Beata, która rozmawia z aniołami, Marek - weteran wojny w Iraku uciekający przed toksyczną miłością ciotki, wreszcie Henry, zwany Heńkiem jebaką, próbujący odnaleźć po latach swoją wielką miłość. Wszyscy żyją w Szczecinie. Jedni - pacjenci oddziału dziennego psychiatryka, inni - pozornie zdrowi. A w tle polska rzeczywistość. Wścibscy sąsiedzi. Niechciane dzieci. Agresja. Przygodne romanse. Śmierć. Jednym słowem - schiza.

"Grych oddaje głos tym, którzy go za bardzo nie mają. Choć wiele wskazuje na to, że należą do większości".
Marta Mizuro

[W.A.B., 2008]