Dodany: 01.08.2009 08:23|Autor:

Książka: Ja, Tituba, czarownica z Salem
Condé Maryse
Notę wprowadził(a): Sluchainaya

Tituba - urodzona na Barbadosie córka niewolnicy - jako dziecko jest świadkiem poniżenia i śmierci matki. Trafia pod opiekę staruszki Man Yayi, od której uczy się sztuki uzdrawiania i tajników magii. Wraz z mężem zostaje sprzedana i wywieziona do Ameryki. Tam, w małym purytańskim miasteczku Salem, pada ofiarą prześladowań rasowych i niesprawiedliwych oskarżeń, jej życie zawisa na włosku. Tituba broni się...

Maryse Condé przywołuje autentyczną postać kobiety osądzonej podczas słynnych procesów czarownic w Salem. Ze strzępków relacji i faktów rekonstruuje jej losy, naświetla motywy działania, emocje. Opowiada barwnie o zbiorowej histerii i "polowaniach na czarownice" - których przykłady można znaleźć w każdej epoce.

"Maryse Condé jest czarodziejką prozy".
prof. Henry Louis Gates, Harvard University

"Stworzona przez Maryse Condé wersja historycznych zdarzeń staje się krytyką współczesnego amerykańskiego społeczeństwa oraz głęboko w nim zakorzenionego rasizmu i seksizmu".
"The Boston Sunday Globe"

"W mniej pewnych rękach ta mocna powieść mogłaby się stać tylko oskarżeniem. Tym, co czyni tę książkę głębszą i bogatszą, jest dar opowiadania Condé, jej skupienie się na bohaterach i sarkastyczne poczucie humoru".
"The New York Times"

[W.A.B., 2007]