Dodany: 03.01.2015 17:06|Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

Warszawa i Gdynia rozdają nagrody


Rozpoczyna się czas nagradzania za rok poprzedni. Można już zgłaszać swoje kandydatury do dwóch literackich wyróżnień.

Nagroda Literacka m.st. Warszawy to najwyższa w Polsce nagroda w dziedzinie literatury fundowana przez samorząd. Jest kontynuacją wyróżnienia o tej samej nazwie, przyznawanego w latach 1926-38. Pierwszym jego laureatem był najstarszy syn Adama Mickiewicza - Władysław, ostatnim, przed II wojną światową, Leopold Staff (1938). Nagrodą tą wyróżniono również takich twórców, jak: Wacław Berent (1929), Tadeusz Boy-Żeleński (1933), Pola Gojawiczyńska (1935), Maria Kuncewiczowa (1937).

Zgłoszenia do 8. edycji konkursu, zawierające imię i nazwisko autora, tytuł książki, jej wydawcę, datę oraz miejsce wydania można przesyłać do końca stycznia drogą mailową na adres bmatusz@um.warszawa.pl lub pocztą tradycyjną na adres: Biuro Kultury, Urząd m.st. Warszawy, ul. Niecała 2, 00-098 Warszawa z dopiskiem "Nagroda Literacka m.st. Warszawy. W jury zasiądą m.in. pisarka Joanna Kulmowa i krytyk Krzysztof Masłoń.

Jak co roku, kandydatów do nagrody zgłaszać można w kategoriach: proza, poezja, książka dla dzieci, "edycja warszawska" oraz Warszawski Twórca. Zgłaszane książki należy wybierać spośród tekstów żyjących autorów, napisanych w języku polskim, wydanych w 2014 r. W kategorii Warszawski Twórca rozpatrywany jest całokształt twórczości literackiej kandydata.

To wyróżnienie nie tylko ma na celu przyciągnięcie czytelników, ale również zachęcenie wydawców do publikowania twórczości ambitnej, wartościowej i ciekawej – przypomniała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Nagrodą dla Warszawskiego Twórcy jest 100 tys. zł, laureaci w pozostałych kategoriach otrzymują z kolei po 20 tys. zł.

Wśród laureatów poprzedniej, siódmej edycji konkursu o Nagrodę Literacką m.st. Warszawy znaleźli się m.in. Wiesław Myśliwski (w kategorii Warszawski Twórca) i Ignacy Karpowicz (nagroda w kategorii proza za powieść "Ości").

 

 

Zbliża się także 10. edycja Nagrody Literackiej GDYNIA, która przyznawana jest co roku w czterech kategoriach: poezja, proza, esej oraz przekład na język polski.

Zgłoszenia książek wydanych w 2014 roku przyjmowane będą do 31 stycznia 2015 r. W tym terminie zgłoszenie powinno być doręczone do Sekretarza Kapituły. Zgłoszenie, które wpłynie po tej dacie może zostać uwzględnione tylko za zgodą Kapituły.

Zgłoszenie powinno zawierać:

- imię i nazwisko autora

- tytuł i rok publikacji pierwszego wydania książki

- nazwę, adres i dane kontaktowe (w tym numer telefonu) osoby lub instytucji zgłaszającej

Zwycięzca konkursu otrzymuje wyróżnienie statuetką – Gdyńską Kostką Literacką oraz nagrodę pieniężną w wysokości 50.000 złotych w każdej kategorii.

Laureatami ubiegłorocznej edycji został Jerzy Pilch za powieść Wiele demonów oraz Marcin Świetlicki za poetycką książkę Jeden.

 

Szczegółowy regulamin Nagrody dostępny jest na stronie www.nagrodaliterackagdynia.pl

 

 

Oprac. KJB

Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: