Dodany: 10.01.2015 11:39|Autor:

Książka: Numer zerowy
Grych Paulina
Notę wprowadził(a): NiKiFoR

"- Mam pytanie do posła Bukowskiego - powiedziała dziewczyna. - Niedawno pewna gazeta przeprowadziła test ze znajomości cen. Uzyskał pan najlepszy wynik. Czy robi pan zakupy?
- Oczywiście - potwierdził wywołany poseł. - W domu staram się pomagać żonie, która ze względu na moje zajęcia jest obciążona licznymi obowiązkami. Mamy troje małych dzieci - podkreślił z durną. - Wracając do testu, nie wiedziałem, ile kosztuje piwo, bo piwa nie lubię...
Przebił przewodniczącego. Mocarny dorobił się tylko jednego dziecka i prawidłowo podał cenę zarówno pół litra czystej, jak i butelki piwa. Sztandarowy katolik, a pewnie chleje! Za to rynkowa wartość chleba, schabu oraz proszku do prania sprawiła mu kłopot".

fragment

"Poprzez delikatną ironię i wyszukany dowcip »Numer zerowy« ośmiesza pompatyczną prawicę, o której dziś myślimy więcej niż wczoraj".
Marta Cuber

Paulina Grych (ur. 1965) - politolog, doktor nauk humanistycznych. Pracuje jako nauczyciel akademicki i dziennikarka. Mieszka w Szczecinie. "Numer zerowy" jest jej debiutem powieściowym. Autorka przygotowuje kolejną książkę.

Czerwiec 2004 roku. Telewizja ujawnia kompromitujące zdjęcia polityka partii narodowo-katolickiej - Michała Bukowskiego. Obraz erotycznych uniesień posła ze Szczecina, bynajmniej nie w ramionach żony Natalii, ogląda cały kraj. Małżeństwo Bukowskiego i jego kariera stają pod znakiem zapytania. Jak w obliczu tego skandalu zachowa się Natalia?

"Numer zerowy" to pełna humoru opowieść o bezwzględności mediów, zakłamaniu polityki i sprycie kobiet. O świecie pełnym pozorów, w którym ludzie tęsknią za prawdziwą bliskością. Żywy język, zaskakujące zwroty akcji i świetnie uchwycone realia polskiej prowincji są dodatkowym atutem powieści.

[W.A.B., 2007]